Sıkıntılı geçen bir kaç yıldan sonra tüm sektörlerde olduğu gibi tüketici elektroniğinde de hareketlilik gözleniyor. Ses sistemlerinde pek çok patentin sahibi Philips, dünyayla birlikte Türkiye’de de 2011’i atılım yılı olarak seçti. Firma yeni yılda ‘Ses Tutkunları’na özel bir dizi yeni ürün sunacağın duyurdu.

Philips’in altı yeni teknoloji ve bu teknolojilere ait beş yeni ürünü kapsayan ‘Ses Tutkunları’ kampanyası Philips Ses ve Görüntü Sistemleri Dünya Başkanı Wiebo Vaartjes’in katıldığı bir davetle santralistanbul'da tanıtıldı.

Ses sistemleri ve teknolojilerinin Philips için ayrı bir yere sahip olduğunu anlatan Vaartjes “Philips olarak 1930’lu yıllardan beri ses sistemleri üzerine çalışıyoruz. O yıllarda tüketicinin beğenisine sunduğumuz radyonun ardından 1960’ların sonunda ses kasetleri ve 1970’lerin sonlarında ise CD teknolojilerini pazara sunduk. Söz konusu ürünler tüm dünyada ses alanının vazeçilmez birer öğesi haline geldi” diye konuştu.

DS9000 iPhone/iPod dock
DS9000 iPhone/iPod dock

Philips’in ‘Ses Tutkunları’ kampanyası kapsamında altı yeni ürün ve teknoloji tanıtıldı. DS9000 Fidelio Primo Docking Hoparlör, en doğal malzeme olan ahşap gövdesi ile akustik kalitesini artırmayı hedefliyor. iPhone, iPod ve iPad uyumlu Fidelio Primo’nun kıvrımlı gövdesi ve kutu şeklindeki hoparlörleri ile sesin düz bir hareket yerine, dalgalı bir şekilde ilerlemesi sağlanıyor. 12 milimetrelik ahşap duvarlar titreşim ve gürültüyü emerken, basların daha sık ve derinden gelmesine olanak tanıyor. Cihaz, 2010 yılında Red Dot Tasarım Ödülü’nü kazandı.

Odanın neresinde olursanız olun, sizi sesin tam ortasına alan Philips HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi, Wi-Fi özelliği sayesinde de set üzerinden dilediğiniz çevrimiçi içeriğe ulaşmaya imkan veriyor.

HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi
HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi

3D Blu-ray oynatıcılı HTS9520, tam bir sinema deneyimi sunmak için, yan sürücülerin yanı sıra gelişmiş başka özellikler de kullanıyor. Soft dome tweeter’lar, yüksek ve orta frekansları tüm netliğiyle çoğaltarak toplam ses kalitesini artırıyor. Daha ileri düzeyde gerçek, surround ses efekti yaratmak için, ekstra amfiler ile Philips’in tescilli ses algoritması birleştiriliyor. DTS-HD Gelişmiş Dijital Çıkış ve Dolby True HD, Blu-ray disklerden en yüksek kalite ses elde etmeyi hedefliyor.

Avrupa’nın en prestijli teknoloji ödüllerinden olan EISA’da, Philips HTS9520 Immersive Sound Ev Sinema Sistemi’ne “2010-2011 En İyi Ürün Ödülü” verildi.

Surround sistemlerdeki çoklu hoparlörler ve kablolar bazen yorucu hale gelebiliyor. Philips HTS7140 Ambisound SoundBar Ev Sinema Sistemi, sorround sound deneyimi sunarken, fazla sayıda hoparlör ve kablodan sıkılanları da bu dertten kurtarıyor. Sistem, surround sistemin yaratılması için insanlarda olduğu gibi psiko-akustik fenomene dayalı bir teknoloji kullanıyor. Ek olarak Ambisound özellikli SoundBar, tıpkı birinci sınıf bir 5.1 ses sistemi gibi 6 amfiye sahiptir.

MCD900 SoundSphere
MCD900 SoundSphere

Canlı müzik dinlerken, ses dalgaları kaynağından doğal olarak yayılıyor. Suyun dairesel dalgalarına benzeyen bu ses dalgaları küreseldir ve kulağınıza hiçbir engelle karşılaşmadan ulaşır. Geleneksel bir hoparlör sesi bozarak dışarıya düz, kısıtlı ve yapmacık verir. Diğer yandan ideal bir hoparlör, sesi tek bir noktadan, canlı bir performansta olduğu gibi küresel ses dalgalarıyla yayar. Yeni MCD900 SoundSphere Micro Hi-Fi sistemi, firma açıklamasına göre, sesi aslına en uygun şekilde yeniden üretiyor.