Polis helikopteri Boğaz'da düştü

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bir polis helikopteri denize düştü. Kazada helikopteri kullanan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı yaralı olarak kurtuldu. Helikopterde bulunan 4 kişi hayatını kaybetti.

Haberler 20.05.2011 - 16:57

Polis helikopteri Boğaz'da düştü

Beykoz Anadolu Kavağı yakınlarında bir polis helikopterinin denize düşmesi sonucu biri çocuk 4 kişi hayatını kaybederken, emniyet müdür yardımcısı olan pilot yaralı olarak kurtuldu.

Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'nden saat 14.30'da kalkış yapan ve içinde pilot İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özdemir, Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen ve 10 yaşındaki oğlu Deniz Bilgen, Komiser Murat Güçlü ve THY Uçuş Akademisi 2. pilot adayı Mehmet Oray Sarıçay'ın bulunduğu AL-02 tipi helikopter, Beykoz Anadolu Kavağı yakınlarında denize düştü.

Kazanın ardından bölgede havadan helikopterler, denizden de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisine ait bot ve teknelerle arama çalışması başlatıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, helikopterin düşme nedenine ilişkin soruya ''Bunu ancak helikopterin çıkarılmasıyla değerlendirmemiz mümkün. Muhtemeldir ki teknik bir arıza olabilir. Çünkü o bölgede çarpabilecek, çarparak düşebileceği herhangi bir şey yok. Hava şartları iyi gözüküyor. Dolayısıyla teknik bir arıza oluşmuş olabilir. Bu, tabii ki benim şahsi değerlendirmem. Ancak helikopter çıkartıldıktan sonra bunu değerlendirebiliriz. Mutlaka çok detaylı bir inceleme de yapılacaktır'' karşılığını verdi.

Helikopterin pilotu, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kemal Özdemir, kazadan yaralı olarak kurtuldu. Özdemir, en yakın nokta olan askeri tesisteki revirde yapılan ilk müdahalenin ardından sevk edildiği hastanede tedavi altına alındı.

Özdemir'i hastanede ziyaret eden Vali Mutlu, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Özdemir'in ağır yaralı olmadığını, omuriliğinde zedelenme ve topuğunda çatlak bulunduğunu, ancak durumun önemli olmadığının ifade edildiğini söyledi.

Mutlu, ''Hiçbir hayati riski yok. Kendisiyle rahatlıkla görüşülebiliyor. Şuuru açık, hiçbir sorunu yok. Sadece, omurilikte bir zedelenme olmasından dolayı belki doktorlar değerlendirecek. Konsültasyon, operasyon ihtiyacı olabilir. Ama önemli bir sağlık problemi yok. Kendisi çok tecrübeli birisi. Düştükten sonra suyun içerisinden dışarı çıkmayı başarabilmiş. İyi bir yüzücü aynı zamanda, yüzerek çıkmış. Dolayısıyla yetenekleri, bu konudaki tecrübeleri kurtulmasına vesile olmuş'' diye konuştu.

Havadan ve denizden sürdürülen arama çalışmalarının ardından kazada hayatını kaybeden 4 kişinin cesedine ulaşıldı.

Deniz taksiyle İstanbul Boğaz Komutanlığı’na ait limana getirilen Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen ve 10 yaşındaki oğlu Deniz Bilgen, Komiser Murat Güçlü ve THY Uçuş Akademisi 2. pilot adayı Mehmet Oray Sarıçay'ın cesetleri, ambulanslarla Paşabahçe Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Cesetlerin limana getirilmesi sırasında İstanbul Valisi Mutlu da hazır bulunurken, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları sinir krizi geçirdi.

Kazanın ardından havadan ve denizden sürdürülen arama çalışmaları sonucunda, düşen helikopterin enkazının yeri tespit edildi. Havanın kararması dolayısıyla yarın sabahtan itibaren enkaz çıkarma çalışmalarına başlanacağı öğrenildi.

'HABER İÇİMİ YAKTI'
Bilgi İşlem Şube Müdürü Ragıp Ali Bilgen'in 10 yaşındaki oğlu Abdullah ile kazada hayatını kaybetmesinin ardından, yetkililer acı haberi Bilgen'in Mersin'de yaşayan ailesine ulaştırdı.

Anne Ayşe Bilgen ile baba Mehmet Ali Bilgen, acı haberin ardından fenalık geçirdi. Acılı anne ve baba, Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Kalp rahatsızlığı yaşadıkları belirtilen çift, tedavilerinin ardından hastaneden taburcu edilirken, gazetecilere, oğulları ile son olarak geçen hafta görüştüklerini söyledi.

Ayşe Bilgen, ''Bu haber benim içimi yaktı'' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...