NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, referandum sürecini ve güvenlik stratejisini değerlendirdi.

Bakan Beşir Atalay'ın sözlerinden satır başları şöyle:

"Mitingleri biz çok ciddiye aldık, tüm liderler için her türlü önlemi aldık. Miting alanları provakosyona açık alanlardır, her türlü ihtimali dikkatle inceledik.

Hakaret içeren pankartlar veya afişler asılamaz. MHP il binasından indirilen afişle ilgili Aydın Valiliği o konuda haklıdır, Vali'nin yaptığı budur.

PKK ateşkes kararını alırken kendi tabanı da düşündü. Her ihtimali düşünerek konuyla ilgili çalışmalarımız var. Sorunun çözülmesi için ilk şart şiddetin durmasıdır. Bölgedeki hiç kimse terör sürsün istemiyor.

Polisler herhangi bir meslek grubu değildir, askerlik düzenlemesi için yaklaşık bir yıldır süren bir çalışma var. İlgili kurumlarla görüşerek adım atılır, makul bir şekilde çözülür. Önceki Genelkurmay Başkanı ile konuyu uzun uzun görüştük. Bu sorun çözümlenecek, tek tip askerlik düzenlemesi içerisinde değerlendiriliyor. Ekim ayı gibi çözülür, bu müjdeyi verebilirim.

Referandum sonucuyla çok yakından takip ediyorum, yapılan her kamuoyu araştırmasından haberim var. Bir araştırma daha bekliyorum, yarın net tahminimi açıklarım. Bugün itibariyle görünen yüzde 56-57. Son günlerde 'evet' oyu yükseliyor. Baştan beri tahminim ise 60'ın hemen üzerinde, kesin tahminimi yarın yapacağım.

KPSS'deki skandallardan sonra ÖSYM'nin güveni sarsıldı. ÖSYM'nin yeniden yapılandırılması şart."