Pozitif 20 yaşında

Türkiye’de kültür sanat hayatının en uzun soluklu kuruluşlarından Pozitif 20. yılını kutluyor.

09.05.2009 - 16:19

Babylon ve Doublemoon Plak Şirketi’nin sahibi olan; festival, konser organizasyonlarıyla adını duyuran Pozitif 20'nci yaşını kutluyor.

Pozitif'in kurucularından Mehmet Uluğ, NTV'ye konuştu.

Mehmet Uluğ, şunları söyledi:

İLK 10 YIL SADECE POZİTİF VARDI
1988 yılında Türkiye’ye döndüğümde İstanbul’da hemem hemen hiçbir yabancı kaynaklı etkinlik yoktu. Her yıl Temmuz ayında düzenlenen İstanbul Müzik Festivali ve arada sırada konsolosluğun getirdiği grupların dışında konser düzenlenmezdi. 1989’dan 1999’a kadar neredeyse bütün konserleri biz yaptık. İnsanlar ancak 10 yıl sonra bu işi yapabileceklerini düşünüp bireysel konser ve festival düzenlemeye başladı. Bence bu çok büyük bir değişim.

UNUTULMAZ ETKİNLİKLER
Başlangıç sayılabilecek konserimiz, 1990 yılında Sun Ra Orkestra’nın İstiklal Caddesi’nde bir TIR'ın üstünde çalmasıydı. Trafiği kapattık ve Galatasaray’dan Taksim’e, ordan da tekrar Galatasaray’a çalarak geldiler.

James Brown’un ilk defa Türkiye’ye geldiği konser çok güzeldi. Efes One Love Festival kapsamında Manu Chao’nun verdiği konserin de enerjisi çok yüksekti. Montreal Caz Festivali’nde 150 bin kişinin meydanda toplanıp izlediği 'Main Event'in arkasında da biz vardık. 'Turkish Night' adını verdiğimiz gecede, Doublemoon sanatçılarından Burhan Öcal, Sultana ve Mercan Dede sahne almıştı. Efes Pilsen Blues Festivali kapsamında Rusya’nın altı şehrinde verdiğimiz konserler de büyük olay yaratmıştı. İstanbul Müzik Şenliği de bizim için önemliydi. Doublemoon plak şirketini kurduk. Mercan Dede, Hüsnü Şenlendirici ve Burhan Öcal gibi sanatçıları kaydettik ve yurtdışına yolladık. Dünyanın en önemli festivallerinde çaldık.

KÜLTÜRLERARASI KONSER MERKEZİ BABYLON
Ve tabii ki, Babylon’un açılışını ve Asmalımescit mahallesinin değişimini görmek çok önemli. Babylon’u açtığımız zaman, insanlar o sokaklara girmeye korkardı. Arabayla kapıya kadar gelip park edebiliyorduk. Ancak şimdi değil, arabayla gelmek bile zor. Otoparka yanaşamıyorsunuz.

BU YAZKİ ETKİNLİKLER
Bu yaz yine gelenekselleşmiş festivallerimiz var. Santralistanbul’da yaptığımız One Love Festivali geçen sene çok iyi geçmişti. Bu yıl da gündüz başlayıp iki gün boyunca devam edecek. Klaxons, Röyskopp ve Tricky festivalin dikkat çeken isimleri arasında. Temmuz ayındaki Rock’n Coke için bu sene Kurtköy’deki Formula 1 pistini aldık. The Prodigy, Nine Inch Nails, Jane’s Addiction, Juliette Lewis ve Razorlight’ın da aralarında olduğu 30'un üzerinde sanatçı ve grup sahne alacak. Büyük bir gençlik festivali. Babylon Alaçatı, Temmuz ayından itibaren dolu bir programla çıkıyor.

GELECEKTE DE POZİTİF
Projelerimiz başında 2010 yılında hayata geçirmeyi planladığımız Ayazağa’da 6 bin 500 kişilik kapalı konser salonu projemiz var. Uzun süredir boş olan arazide bu yaz inşaat başlıyor. 12 ay boyunca İstanbul’da büyük çaplı konserlerin akustik olarak ses düzeninin iyi duyulabileceği bir merkez olacak. Adı şu an belli değil ama proje adı; “Black Box”. Bu alanın bir benzeri Amsterdam’daki Heineken Music Hall. Ortaklarımız da zaten onlar.

DOĞADA KONSER VERME HAYALİ
Hayallerimizin hemen hemen hepsini gerçekleştirdik ama bir hayalimiz daha var. O da Türkiye’nin doğal güzelliklerini müzikle buluşturmak. Kapadokya, Akdeniz ve Ege sahilleri gibi Türkiye’nin muhteşem güzellikteki doğal yerlerinden faydalanmak istiyoruz. İnşallah buradaki müthiş doğal potansiyeli müzikle birleştirip uluslararası çapta, dünyadan binlerce insanın geleceği birşeyler yapacağız.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...