Rojin babasının kurbanı mı?

Tuzla'da 5 yaşındaki kızı Rojin ile cesetleri denizden çıkarılan baba Ferit Kızılkan hakkında aile mahkemesi psikologlarının hazırladığı raporda çabuk sinirlenen, öfkesini kontrol edemeyen yapıya sahip olduğu vurgulanmış.

29.09.2010 - 11:31

Tuzla’da iki gün önce balık tutanların görüp polise haber vermesi üzerine kendisine iplerle bağlı 5 yaşındaki kızı Rojin ile cesetleri denizden çıkarılan baba Ferit Kızılkan hakkında aile mahkemesi psikologlarının rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Raporda Ferit Kızılkan’ın çabuk sinirlenen, öfkesini kontrol edemeyen ve empati kurmaktan yoksun bir yapıya sahip olduğunu vurgulamış.

2002’de tanışan Bingöllü Ferit Kızılkan ile Pınar Akar 2003’te İstanbul'da evlendi. Maddi durumu kötü olan Kızılkan iş bulamayınca eşinin ailesine ait binanın giriş katına yerleşti. 2005’te dünyaya gelen kızlarına anne, Kürtçe’de Güneş anlamına gelen Rojin ismini verdi.

Ancak çift arasındaki tartışmalar bebek doğduktan sonra da sürdü. Kayınvalideyle de kavgalar sürdü. Pınar Akar, 25 Şubat 2009’da şiddetli geçimsizlik ve ihanet iddiaları ile Tuzla Adliyesi’ne ikinci kez boşanma davası açtı.

Habertürk'ün haberine göre, açılan boşanma davasında Pınar Akar, kocası Ferit’in kendisini genç kızlarla aldattığını iddia etti. Mart’ta psikologlar çiftle yaptıkları görüşme sonunda kocanın öfkeli ve çabuk sinirlenen yapısına dikkat çektiler. Tuzla 1. Aile Mahkemesi çifti boşayıp kocanın 350 TL nafaka ve 7 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Rojin’in velayeti de annesine verilmişti.

Tuzla Aydınlı Cem Evi önünde yapılan cenaze töreninde her iki aile de gözyaşlarına boğuldu. Cenazeye katılan acılı anne Pınar Kızılkan baygınlık geçirdi. Cenazeler namazın ardından Aydınlı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Pınar Kızılkan'ın babası Süleyman Akar, torununu kaybetmenin acısını yaşarken, "Kızım şiddetli geçimsizlik sonucu eve geldikten sonra peşimizi hiç bırakmadı. İş yerinde ve evimizde bizi tehdit ettiği için defalarca şikayet ettik" dedi.

Ailenin yakın dostu olan ve tüm boşanma sürecinde Pınar Kızılkan'ın yanında olduğunu söyleyen Ayfer Danışman da, "3 yıldır ayrıldılar. Pınar kesinlikle boşanmak istiyordu. Ferit'in psikolojik bozukluğu Pınar'ın da psikolojisini bozmuştu. Eşi, boşanmak isteyen Pınar'ı tehdit ediyordu. Ailesi de şikayetçi oldu ama Ferit'in ama savcılık olaya el koymadı" diye konuştu.

Bu arada intihar olduğu bildirilen olayla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Tuzla'daki tersanelerde kaynakçı olarak çalışan Ferit Kızılkan ve 6 yıllık eşi Pınar Kızılkan'ın 3 yıldır boşanma davalarının sürdüğü öğrenildi.

Düzenli bir işi olmayan Ferit Kızılkan'ı terk ederek Aydınlı Mahallesi'ndeki baba evine dönen Pınar Kızılkan'ın, bir şirkette sekreter olarak çalışmaya başladığı, kızın velayetinin de mahkeme sürerken anneye verildiği öğrenildi. Eşi Pınar'ın evi terk etmesi üzerine bunalıma giren Ferit Kızılkan'ın, 3 yıl içinde defalarca kayınpederi Süleyman Akar'ın evine gittiği ve aileye rahatsızlık verdiği de ortaya çıktı. Pınar Kızılkan'ı işyerinde ve baba evinde tehdit eden Ferit Kızılkan'ın Akar ailesi tarafından şikayet edildiği öğrenildi.

Olaydan bir gün önce ise Pınar Kızılkan'ın ayrılma aşamasında olduğu eşini arayarak kızını alması için iyi niyet gösterdi. Küçük Rojin'in, yeni aldığı patenleriyle oynamak istediğini söylemesi üzerine anne "Ne de olsa babası, onunla da oynamak hakkı" düşüncesiyle Ferit Kızılkan'ı aradı. Eşinin istediği üzerine kızını alarak Tuzla sahiline inen Ferit Kızılkan, akşam saatlerinde kızını geri götürmeyince Pınar Kızılkan tarafından arandı. Son telefon konuşmasında eşine, "Ailen mi ben mi?" diye soran Ferit Kızılkan, havanın kararmasıyla kararını verip kızıyla birlikte ölüme gitti. Kızını beline bağlayıp denize atlayan baba ve kızın cesetleri akşam saatlerinde bulundu. Bu arada Pınar Kızılkan, Tuzla Karakolu'na giderek şikayette bulundu. Cesetler ise şikayetten 3 saat sonra bulundu.

Baba Ferit Kızılkan intihar etmeyi, olaydan yaklaşık 3 saat önce planladığı, Tuzla İskelesi yanından kızıyla birlikte denize atlamak istediği, vatandaşlar tarafından görülüp polise haber verilince kızını alıp uzaklaştığı iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...