Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Ivanovskıy, görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığı'na geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Rus Büyükelçi Ivanovskıy'nin bakanlığa gelerek, bazı görüşmelerde bulunacağı belirtildi.

Dün Akşam saatlerinde Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayollarına ait bir uçağın, bazı şüpheli malzemeler taşıdığı gerekçesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi üzerine Rusya'nın Türkiye'den izahat istediği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, halen Ankara'ya bu yönde bir talebin ulaşmadığını açıklamışlardı.

PUTİN 3 ARALIK'TA GELİYOR
Başbakanlık'tan bir yetkili ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ekim ayında yapılması planlanan ancak ertelenen Türkiye ziyaretinin 3 Aralık'ta gerçekleştirileceğini söyledi.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a bilgi veren yetkili, "Yapılan görüşmeler sonucunda ziyaret için en uygun tarih 3 Aralık olarak belirlendi" dedi.

Putin'in 14-15 Ekim'de yapmayı planladığı, enerji ve ekonomi alanlarında önemli konuların ele alınması beklenen ziyareti, programının yoğunluğu gerekçe gösterilerek ertelenmişti.

MÜHİMMATIN İNCELEMESİ SÜRÜYOR
Kargosunda askeri malzeme taşıdığı şüphesiyle dün akşam Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağının el konulan mühimmatına yönelik incelemeler de devam ediyor.

Alınan istihbarat üzerine Türk hava sahasına girdiği andan itibaren takibe alınan ve 2 F-16 eşliğinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağında yapılan 5 saatlik aramaya havaalanı polisinin yanı sıra MİT mensupları ve askeri yetkililer de eşlik etti.

Arama sonucunda uçağın kargo bölümünde füze parçaları olduğu düşünülen bazı parçalarla, askeri haberleşme cihazları ve sinyal karıştırıcı jammerlar bulundu.

İstihabarat birimlerince el konulan mühimmatın incelenmesine devam ediliyor. Uçağın 17'si Rus vatandaşı olan 35 yolcusu ise, arama çalışmalarının ardından gece yarısı saat 11.30'da tekrar uçağa bindirilerek, Şam istikametinde yeniden havalanmıştı.