Rus Patrik Batholomeos’la görüştü

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.07.2009 - 17:11

Fener Rum Patrikhanesi'ne gelişinde yetkililerce karşılanan ve çanlar çalınan Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'e, Özel Fener Rum Lisesi'nden çocuklar çiçek verdi.

Kirill, daha sonra Aya Yorgi Kilisesi'ndeki karşılama ayinine katılarak, ''Şükran Duası''nı yönetti. Kilise çıkışında, cemaatten bazı kişiler Kirill'i alkışlayarak elini öptü.

Daha sonra Bartholomeos ile Kirill bir araya geldiler. Bartholomeos, burada yaptığı karşılama konuşmasında, ''Patrikhaneyi ve ana kiliseyi ziyaretiniz bizim için büyük sevinç ve derin duygular vesilesidir. Sizlerin aramızda bulunmanız kutsal Rus Kilisesi'nin birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını getirmeniz manasına gelir'' dedi.

Tanışıklıklarının Patrik Kirill'in daha genç rahip olduğu zamanlara dayandığını belirten Bartholomeos, Kirill'in şahsında, yetenekli, kilise konularının hassasiyetine vakıf, seçkin bir ilahiyatçıyı, İncil'in sadık bir hizmetkarını gördüklerini ifade etti.

Bartholomeos, sözlerine şöyle devam etti:''Sizlerin ziyareti Kiev metropoliti Iov'un bundan tam 420 yıl önce İstanbul Patriği Ieremias tarafından Kiev metropolitliğinin patriklik seviyesine yükseltilmesiyle ilk Moskova patriği olarak kutsanmasına denk düşmektedir. Selefleriniz merhum Tihon ve Aleksios gibi o dönemin zorlu şartları altında patriklik makamına gelmediyseniz de, yaşadığımız günlere de günlük gülistanlık denemez.

Yaşanan manevi ve ahlaki zafiyetin yanı sıra tüm dünyayı sarsan iktisadi kriz, insanlığı felakete sürüklemektedir. Baskıcı ateizm mevzi kaybettiyse de, gündelik hayat trafiğinde bencillik ve sefahat düşkünlüğü gün be gün artmakta. Kadınların, çocukların sömürülmesi, uyuşturucu ticareti trafiğindeki artış ile dinci ve milliyetçi fanatizmin yükselişi sonucunda insanoğlunun onuru diz çöktürülerek aşağılanmaktadır. Tüm bu sorunlarla gerektiği gibi mücadele edebilmek için İsa Mesih efendimizin yolunda sevgi ile bir arada çaba sarf etmeliyiz. Bizler tarafından birlikte verilecek misal, müminlerimiz için müstesna bir kılavuz olacaktır.''

2008'DE ALINAN KARARLAR
Bartholomeos, tüm Ortodoks kiliselerinin liderlerinin 2008 yılında Fener'de bir araya geldikleri toplantıda oy birliğiyle alınan kararların ve hazırlanmakta olan Ortodoksluğun büyük konsilinin, kendileri için birlikte düşündüklerini hayata geçirme kararlılığının ispatı olduğunu belirterek, büyük konsilin Cenevre'deki hazırlık konferansında tüm kararların sevgi ve birlik ruhu içinde oy birliğiyle alınmış olmasının kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Patrik Bartholomeos, ''Sizler ülkenizin uzun ve karanlık gecesinde, kilisenin zorluklarla sınandığı bir dönemde, sabır, sebat ve mücadeleyle engin tecrübeler edindiniz. Bu seçkin vasıflarınızın yanı sıra manevi derinliğiniz ve engin ilmi bilginizle halkınızın ve ruhbanlarınızın sonsuz sevgisine mazhar oldunuz. Tüm bunlar sizlere nurlu bir patriklik dönemi vadetmektedir. Sizleri temin ederiz ki yanınızdayız ve en içten sevgi ve kardeşlik duygularımızla elimizi uzatmaktayız.''

Kirill de, bu gezinin Fener Rum Patrikhanesiyle ilişkilerin tazelenmesinin yeni bir başlangıcı olacağını umduğunu belirterek, Patrik Bartholomeos'un, ''Hepimiz tek bir birleşik Ortodoks kilisesinin parçasıyız'' mesajına katıldığını dile getirdi.

Patrik Kirill ve Bartholomeos birlikte yiyecekleri yemeğin ardından ikili görüşecek.

Sayfa Yükleniyor...