Şahin: CHP benim üzerimden dava açamaz

CHP'nin "Meclis Başkanı'nın Anayasa aykırı bir teklifi komisyona göndermesi içtüzüğe aykırı" açıklamasına tepki gösteren TBMM Başkanı Şahin, "Bu gerekçeyle Anayasa Mahkemesi'ne gidilemez" dedi.

31.03.2010 - 12:16

CHP'nin "Meclis Başkanı'nın Anayasa aykırı bir teklifi komisyona göndermesi içtüzüğe aykırı" açıklamasına tepki gösteren TBMM Başkanı Şahin, "Bu gerekçeyle Anayasa Mahkemesi'ne gidilemez" dedi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali ŞahinTBMM 4. Spor Oyunları açılış törenine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anayasa taslağı üzerindeki incelemelerini tamamladığını söyleyen Şahin, ''İçtüzüğümüze aykırı herhangi bir durum tespit edilememiştir. Taslağı Anayasa Komisyonu’na havale ettim'' diye konuştu.

Şahin, Anayasa Komisyonunun, kanun tasarı ve tekliflerini anayasaya aykırı olup olmadığı yönünden de inceleyeceğini vurgulayarak, ''Dolayısıyla bu itirazları saygıyla karşılıyorum ama lütfen anayasa ve İçtüzük çerçevesinde konuşur ve açıklama yaparsak, daha isabetli olur”dedi.

‘CHP MAHKEMEYE GİDEMEZ’
''CHP'nin, bu durumda, anamuhalefet olarak Anayasa Mahkemesine gitmesi söz konusu olabilir mi, yoksa 110 milletvekilini bulması mı gerekiyor?'' şeklindeki soruyu Şahin, ''Benim tasarrufumla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gidileceğinden bahsettiniz. Ben böyle bir yolun ve imkanın olduğu kanaatinde değilim'' diye yanıtladı.

'KENDİMDE SAKLIYORUM'
Şahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''parti kapatmalarına Meclis karışmasın'' açıklamasının hatırlatılması üzerine şunları söyledi: Hepimiz süreçleri büyük bir dikkatle takip edelim. Şu anda yapacağımız şey, önce komisyon çalışmalarını tamamladıktan sonra, ortada nasıl bir metin çıkacak, onu görürüz. Olayın Genel Kurul safhası da var. Bu safhalar tamamlandıktan sonra hangi sonuca varacağız, bunu hepimiz milletçe göreceğiz.''

Şahin, ''Meclis Başkanı olarak, bana verilmiş kanun tasarı ve tekliflerinin içeriğiyle ilgili açıklama yapmam. Zaten Mecliste oy kullanma hakkım da yok. Tabii benim de kişisel görüşlerim, değerlendirmelerim olacaktır ama onu kendimde saklıyorum'' karşılığını verdi.

Teklifle, ''Meclis Başkanlarına da Yüce Divan yolunun açıldığının'' anımsatılması üzerine, Şahin, saygıyla karşıladığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...