Sahte bombayla kuyumcu soymaya çalıştı

Van'da bir kuyumcu silah ve patlayıcı tehdidiyle soyuldu. Soyguncu kısa süre sonra yakalanırken silahın kurusıkı, patlayıcı düzeneğinin de sahte olduğu anlaşıldı.

Anadolu Ajansı 17.04.2010 - 15:49

Van'da Vali Mithatbey Mahallesi Defterdarlık Caddesi'ndeki kuyumcu dükkanına gelen ve yüzünü maskeyle gizleyen Akın A, elindeki silahı iş yerindekilere doğrultarak, vitrinde bulunan altınları torbaya doldurmalarını istedi. Üzerinde bulunan, patlayıcı süsü verilmiş bir düzeneği iş yeri sahibi Vedat Akçakaya'ya gösteren zanlı, ''altınları torbaya doldurmakta acele etmediği takdirde patlayıcıyı infilak ettireceğini'' söyledi.

Torbaya doldurduğu altınları verdiği zanlının sırada elindeki tabancanın kurusıkı olduğunu tahmin eden Akçakaya, silahı almak için hamle yaptı. Bir anda paniğe kapılan zanlı, içerisinde altın bulunan torbayı alarak kaçtı. Zanlıyı yakalamak için peşinden koşan Akçakaya, bu arada olayı polise bildirdi.

Polis, kaçtığı bölgeyi abluka altına alarak Akın A'yı Akköprü Mahallesi'ndeki bir evin bahçesinde yakaladı. Zanlı, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Çalınan altınlar ile soygun girişiminde kullanılan kurusıkı tabanca da ele geçirildi. Zanlının evin bahçesine attığı patlayıcı düzeneği, çevresinde geniş güvenlik önlemi alındıktan sonra bomba imha uzmanlarınca fünye ile patlatıldı. Düzeneğin sahte olduğu saptandı.

BİLEZİKLERİN BURMA OLMASINI İSTEDİ
Soygun girişimini anlatan kuyumcu Vedat Akçakaya, iş yerinde bulunduğu sırada içeri maskeli ve silahlı birinin girdiğini belirterek, olayı şöyle anlattı:

''Soyguncu üzerinde bomba olduğunu ifade ederek, elindeki torbayı bana verip, altınları içine koymamı söyledi. Ben de vitrindeki bilezikleri poşete koyduğum sırada burma bilezikleri torbaya koymamı istedi. Daha önce torbaya bıraktıklarımı çıkartarak, burma bilezikleri torbaya doldurmaya başladım.

Vitrindeki dört sıra bileziği bırakırken 'bunlar bana yeter' diyerek, torbayı istedi. Torbayı kendisine uzattığım esnada elindeki silahın kuru sıkı olabileceğini tahmin ederek, silahı almaya çalıştım. Paniğe kapılarak kaçtı''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...