Dolmabahçe'deki halıları çürütenlere dava

TBMM Başkanlığı, Dolmabahçe Sarayı’nın çatı onarımı sırasında yüzyıllık halıları yağmur altında bırakarak çürütenler hakkında dava açtı. Halıların onarımı için harcanan 73 bin TL sorumlulardan tazmin edildi.

NTV Haber 30.12.2014 - 08:41

Dolmabahçe'deki halıları çürütenlere dava

TBMM Başkanlığı, Meclis’e bağlı saraylarda kaybolan ve yıpratılan tarihi eşyalara verilen zararları affetmeyerek tek tek zimmet çıkarıp kamu davaları açtı.

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Dolmabahçe Sarayı’ndaki yüzyıllık tarihi halıların zarar görmesi konusunda soruşturma ve akabinde dava açıldığını belirtti.

“Dolmabahçe Sarayı’nda rulo halinde bulunan 6 tarihi halı çatı onarımı sonrasında yağın yağmurlar nedeniyle oluşan su sızması sonucunda ıslanmıştır" diyen Yakut şunları sçyledi:

"Olaydan sonra idari soruşturma başlatılmış ve sorumlular hakkında idari soruşturma dışında kamu davası açılmıştır. Ön inceleme heyeti tarafından halılara 73.500,00 TL tazmin raporu değer biçilmiştir. Mahkeme sürecinde yapılan bilirkişi incelemesinde dava konusu halılarda oluşmuş olan tarihsel yıpranmanın yanında ıslanma dolayısıyla ilave bozulmanın cüzi olduğu belirtilmektedir." 

Halıların hasar görmesine sebep olan saray yöneticilerin tenzili rütbe ile farklı yerlere sürüldüğünü söyleyen Yakut, Milli Saraylar’da 2002’den bu yana meydana gelen eser ve eşyaya zarar getiren olaylar ve uygulanan yaptırımlardan da örnekler verdi.

Sayfa Yükleniyor...