Marmara’nın şirin tatil beldesi Şarköy’ün su sıkıntısı nedeniyle zor günler geçiriyor.

İlçedeki hoparlörlerden anonslar yapan Şarköy Belediyesi, vatandaşları su israfı yapmamaları konusunda uyarıyor.

Anonslarda “Havaların kurak gitmesi ve yağışların olmaması nedeniyle Şarköy Göleti’ne Bulgur Deresi’nden su gelmemektedir. Bu nedenle ilçenin 15 günlük suyu kalmıştır. Halkımızın suyu daha dikkatli harcaması rica olunur” ifadeleri kullanıldı.

Gölette çok az su kaldığını vurgulayan CHP’li Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, "Bölgemiz son 10 yılın kuraklığını yaşamaktadır. Şu anda gölette 60 bin metreküp su kaldı. Gölette 15-20 günlük suyumuz var. İki depomuzda 10 bin metreküp suyumuz var. İlçemizde evlerimize günde bin 200 metreküp su vermekteyiz” diye konuştu.

Yağmuru beklediklerini belirten Atınok, “Şu anda Bulgur Deresi’nden kullandığımız suyun 3’te 1’i kadar su gelmektedir. Kar ve yağmur yağdığı zaman saniyede 300 litre suyla göletimizi beslemekteyiz. Her yıl Nisan ayında göletimiz tamamen dolup taşmaktadır" dedi.

ÇOKAL BARAJI SORUNU ÇÖZECEK
Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi ile Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi arasında kalan Çokal Barajı, ilçenin su sıkıntısını ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Çokal Barajı’nın 205 milyon metreküplük bir hacmi olduğunu dile getiren Altınok, "Bütün ümidimiz barajın bir an önce su toplanıp su vermeye başlamasıdır. Yaptığımız protokol gereği yüzde 50’si Gelibolu’ya, yüzde 50’si Şarköy bölgesine verilecek. Önümüzdeki yıllarda çevremiz ve bölgemizde bu tür sorunlar yaşamayacaktır" diye konuştu.

17 bin 400 kişinin yaşadığı Şarköy’ün nüfusu, yaz aylarında tatilciler nedeniyle 200 bine kadar çıkıyor.