2 şehit son yolculuklarına uğurlandı

Diyarbakır ve Şırnak'taki terör saldırılarında şehit olan 3 polisten 2'si düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi. Cenaze törenlerinde hüzün ve gözyaşı hakimdi.

NTV Haber 14.09.2015 - 04:54

2 şehit son yolculuklarına uğurlandı

Şırnak ve Diyarbakır'daki saldırılarda şehit olan 3 polisten 2'si düzenlenen törenlerin ardından Diyarbakır ve Malatya'da son yolculuklarına uğurlandı. Şırnak'taki saldırıda şehit olan polis Soner Yıldırım ise bugün memleketi Trabzon'da toprağa verilecek.

Diyarbakır'da teröristlerin roketatarlı saldırısı sonucu şehit olan Ali Öztürk, 2 çocuk babasıydı. 

Haberin duyulması ile şehidin Şanlıurfa'daki evinden Kürtçe ağıtlar yükseldi.

25 yaşındaki Öztürk için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi.

Törenin ardından Çermik ilçesindeki baba ocağına helallik alınması için getirilen Öztürk'ün cenazesine çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin 3 yaşındaki kızı Tuğçe de törene katılanlar arasındaydı. 

Şehit Öztürk'ün Türk bayrağına sarılı tabutuna dokunan annesi Semra ve eşi Havva Öztürk, uzun süre gözyaşı döktü. Fenalık geçiren şehidin eşi Öztürk'e sağlık ekipleri müdahale etti.

Öztürk'ün naaşı burada kılınan cenaze namazının ardından Gürüz Mahalle Mezarlığına defnedildi.

Törene katılanlar terör örgütünü lanetleyen sloganlar attı.

"BABAM BİR DAHA GELMEYECEK"

Şırnak'ta uygulama yapan polis ekibine teröristlerce bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda şehit düşen polis memuru Şahin Altmış'ın (45) cenazesi de memleketi Malatya'da defnedildi.

Altmış'ın eşi Özlem, oğulları Furkan ve Enes (10) ile kızı Zeynep Adana'dan, Şahin Altmış'ın ağabeyi Nurettin Altmış'ın Yeşilyurt ilçesi Koyunoğlu Mahallesi Hacıevliya Sokak'taki evine geldi.

Zeynep Altmış, "babam gitti, bir daha gelmeyecek" diyerek ağlarken eşi Özlem Altmış ise "aradım telefonu kapalıydı. Sabaha kadar uyumadım" dedi.

İkindi vakti şehit Altmış'ın naaşı Şırnak'tan helikopterle Malatya Havalimanı'na getirildi. Buradan karayoluyla ağabeyinin evine getirilen şehidin cenazesi helallik alındıktan sonra Malatya Şehir Mezarlığı'na götürüldü. Helallik istenirken şehit Altmış'ın yakınları tekbir getirdi.

Malatya Şehir Mezarlığı'nda İl Müftüsü Ümit Çimen'in kıldırdığı cenaze namazına Şehit Polis Memuru Altmış'ın ailesi ve yakınları ile Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Malatya Hacı Bektaşı Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli katıldı.

Cenaze namazından önce Şahin Altmış'ın oğlu Enes babasının tabutuna sarıldı, şehidin babası Mustafa Altmış ise yakınları tarafından teskin edilmeye çalışıldı.
Kılınan cenaze namazının ardından şehidin eşi, çocukları ve yakınları tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Tekbirler eşlinde omuzlara alınan ve cenaze aracına konulan Şahin Altmış'ın naaşı, 500 metre ilerideki polis şehitliğine götürülerek dualar eşliğinde defnedildi.
Vali Kamçı, şehidin tabutuna sarılan Türk bayrağını ve şehit Altmış'ın fotoğrafını eşi Özlem Altmış'a verdi.

Özlem Altmış, kendisine taziyelerini ileten Vali Kamçı ve beraberindekilere "bayrağımız daim olsun inşallah" yanıtını verdi.

Şahin Altmış'ın çocuklarından Furkan'ın üniversite sınavına, Zeynep'in Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'na hazırlandığı, Enes'in ise ilkokula devam ettiği belirtildi.

YARIN DEFNEDİLECEK

Aynı saldırıda şehit olan polis Soner Yıldırım da 24 yaşındaydı. Mayıs ayından bu yana Şırnak'ta görevliydi. Acı haber, Trabzon Huzurevi’nde hemşire olarak görev yapan annesi Havva Yıldırım’a emniyet yetkilileri tarafından verildi.

Şehit haberi üzerine yakınları Soner Yıldırım'ın babaocağına akın etti. Şehit polis, memleketi Trabzon'da son yolculuğuna uğurlanacak.

Sayfa Yükleniyor...