HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde genel merkez binasına gelişinde gazetecilere açıklama yaparak, gündemi değerlendirdi.

Selahattin Demirtaş, Ankara’da 99 kişinin yaşamını yitirdiği katliam için getirilen yayın yasağına tepki gösterdi.

Demirtaş şöyle konuştu:

“Soruşturmanın selametini kamuoyunun tartışmasını nasıl etkileyebilir. Bizler, sizler, medya mensupları, bu konuya ilişkin görüşlerimizi, eleştirilerimizi kamuoyunda paylaştıkça, savcı bundan nasıl olumsuz etkilenir, psikolojik olarak mı olumsuz etkileniyor Yargılamanın, araştırmanın, soruşturmanın hangi aşaması olumsuz etkileniyor ki bu kararı alabiliyorlar Bunların hepsi kamuoyunda AKP-IŞİD iş birliğini, dayanışmasını saklama kaygısı ve girişimidir. Çok açık ve net söylüyorum.

Bu olayın altında milyonda bir PKK bağlantısı olsaydı yayın yasağı değil, yayın mecburiyeti getirirlerdi. 24 saat herkes yayın yapsın diye herkese mecburiyet getirirlerdi. Derhal kaldırılması lazım. 

Sırf buradan bakarak bile AKP, IŞİD işbirliğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Derhal kaldırılması lazım. Başbakan neyi gizlemeye çalışıyor, neyi saklamaya çalışıyor? Bu şekilde saklayabileceğine mi inanıyor? Hayretler içerisindeyiz doğrusu. Herkes düşüncesini bırakın özgürce ifade etsin. 

Başbakan hala, 'Elimizde canlı bomba listeleri var, bunları tutuklayamayız, hukuken tutuklamamız mümkün değil, yakalamamız mümkün değil' diyor. Her gün belediye başkanları tutuklanıyor, üniversite öğrencileri tutuklanıyor.

“ÜLKEDE EN GÜVENLİ ŞEY CANLI BOMBA OLMAK”

Şu anda ülkede en güvenli şey, canlı bomba olmak, hukuk karşısında, tutuklanmamanın garantisi. 'Canlı bombayım' deseniz, örneğin başbakanın lafıyla söylüyorum, hukuk karşısında güvence altındasınız. Çünkü kendinizi patlatmadan devlet size dokunamıyor, gözaltına alamıyor, tutuklanamıyorsunuz. Onun dışındaki herkesin bu ülkede güvenlik sorunu var, bu sadece şahsımla ilgili bir mevzu değil.

"PYD IŞİD'E KARŞI ÜÇ YILDIR SAVAŞIYOR"

Sayın Başbakan şu ana kadar PYD'ye müdahale etmediğini mi iddia ediyor? Üç yıldır orada PYD ile savaşıyor zaten. Gönderdiği silahlar PYD'ye karşı kullanılan silahlar. Daha nasıl PYD'ye müdahale edecek? Zaten müdahale ediyor. PYD, kendilerinin müdahalesine rağmen IŞİD'i orada dize getirmiş bir halk hareketidir.

“AKP’YE YAKIN İSİMLER”

Twitter’da yazanlardan birinin, benim sosyal medya danışmanım olduğu iddia edildi. Söz konusu sosyal medya hesaplarının, ismi geçenlerin, AKP ile AKP'ye yandaş kesimlerle ilişkisi zaten sosyal medyada ispatlandı. 

100 kişi ölmüş, büyük bir katliam var ve başbakan, 'Biz Twitter'dan ilişkiyi tespit ettik' diyor. Bu mudur sizin ciddiyetiniz, devlet olma hükümet olma ciddiyetiniz bu mudur? Üç tane Twitter hesabı üzerinden mi sizler bu soruşturmayı yürütüyorsunuz? Atılan üç tane tweet üzerinden mi soruşturmayı yürütüyorsunuz?

Hiçbirinin bizimle ilgisi yok, tanımayız da tanımam da şahsen de bilmem. Ama ben o isimlerin bu patlamayla alakalı olacağını da düşünmüyorum. AKP'ye yakın isimler olduğunu düşünüyor olmamıza rağmen o isimlerin patlamayla alakalı olacağını düşünmüyorum. Şeyi de denk gelmiş 'bomba' lafı geçmiş, 'Ankara' lafı geçmiş. Ona dayanarak insanları suçlayamazsınız veya yeterli delil değil bunlar.

"IŞİD SADECE BİZİM DÜŞMANIMIZ DEĞİL"

Yıllardır anlatmaya çalışıyoruz. IŞİD, Türkiye'de örgütlenmiş, mevzilenmiş çok sayıda hücresi bulunan ve göz yumulan bir örgüttür. Biz bunu söyledik diye IŞİD sadece bizim düşmanımızdır gibi bakılmasın. Tüm Türkiye'nin de İslam'ın da insanlığın da düşmanı, bu örgüt. Ve Türkiye'de çok rahat çalışıyor.

Avukatlar, adliye içerisinde dövülebiliyor, gazlanıyor, coplanıyor, kendi çalışma mekanlarında avukatlara açıklama, faaliyet yapma izni verilmiyor, müdahale ediliyor. Ama IŞİD'liler, Türkiye'de rahatlıkla gösteri yapabiliyor, örgütlenebiliyor, eleman topluyor, çağrı yapıyor, para topluyor, Suriye'ye elemanlarını gönderiyor. 

"MİTİNGLERİ İPTAL EDECEĞİZ"

Yüzlerce insan hayatını kaybetti. Son katliam olmasa dahi bir seçim atmosferi, motivasyonu toplumda da yok. 7 Haziran'daki hava yok. Çok normal. Toplum şu anda güvenlik, can kaygısı taşıyor, acı yaşıyor. Büyük olasılıkla mitingler iptal edilip, başka programlar şeklinde kampanya yürüteceğiz.”