'Sessiz' jüri karşısına çıkıyor

65. Cannes Film Festivali'nde kısa metraj dalında yarışan 'Sessiz' yarın jüri karşısına çıkıyor. 'Sessiz'in yönetmeni Rezan Yeşilbaş, Cannes'da yarışmanın sinema kariyeri açasından kendisine önemli bir avantaj sağlayacağı görüşünde.

25.05.2012 - 13:22

'Sessiz' jüri karşısına çıkıyor

Dünyaca ünlü sinema yıldızlarını ağırlayan 65. Cannes Film Festivali, yine renkli görüntülere sahne olurken, ana yarışma dalı olan uzun metrajlı Altın Palmiye filmleri yanında kısa metrajlı filmlerin gösterimi yarın gerçekleşecek.

Jüri başkanlığını Belçikalı Jean-Pierre Dardenne'in yaptığı kısa metraj dalında yarışan filmler arasında, Türkiye'den Rezan Yeşilbaş'in filmi 'Sessiz' de bulunuyor.

4.500 kısa film arasından ilk 10’a seçilen 'Sessiz'in NTV’nin desteğiyle, 26 Mayıs’ta yapılacak gala gösterimi bütün ekibin ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Belcim Bilgin ve Cem Bender'in başrollerini oynadığı 7 dakikalık 'Sessiz', 1984 yılında Diyarbakır cezaevinde yatan bir mahkum ile karısının hikayesini konu alıyor.

'Cannes yeni sinemacıların tanınması için fırsat'
Yönetmen Rezan Yeşilbaş, Cannes'da yarışmasının sinema kariyeri açasından ileride kendisine önemli bir avantaj sağlayacağı görüşünde.

Yeşilbaş, "Cannes Film Festivali'ni, sektörün en önemli etkinliği olduğu için çok merak ediyordum. Çok eğitici ve öğretici bir yer. Burası benim için ciddi bir deneyim yeri" dedi.

Cannes'ın çok büyük bir pazar olduğuna işaret eden Yeşilbaş, "Yapımcılar ve çok ünlü yönetmenler var. Onlarla tanışma ve görüşme fırsatı buluyoruz. Burada sonraki projelerle ilgili yapımcılarla bire bir görüşebiliyor. Ortak yapımcılar bulma şansı oluyor. Bu anlamda iyi şeyler olacağını düşünüyorum" diye konuştu

Cannes'ın yeni sinemacılarının tanınması için iyi bir fırsat olduğunu ifade eden Yeşilbaş, "Onun için filmimizin burada olması işimize yarayacak. Bundan sonraki işlerimiz daha iyi olursa daha fazla bizi dikkate alacaklardır. Sonuçta buraya daha önce seçildiğiniz için sizden haberdar oluyorlar" değerlendirmesini yaptı.

Kısa metraj kategorisinde yarışan filmlerin yönetmenleri bugün Cannes Film Festivali'nin resmi programı dahilinde özel platformda foto muhabirlerine görüntü verecek.

Rezan Yesilbaş'ın rakip yönetmen ve filmleri ise şöyle:

Chloe Robichaud: "Chef de Meute"
Mohamed Bourokba: "Ce chemin devant moi"
Alvaro Aponte-Centeno: "Mi santa mirda"
Emile Verhamme: Cockaigne"
Crainger David: "The chair"
Eicke Bettinga: "Gap"
Bessam Chekhes: "Falasten Sanfouk Al Intezar Iil Burtuqal"
Michael Spiccia: "Yardbird"

Kazanan filmler pazar akşamı açıklanacak.

1977 doğumlu olan Yeşilbaş, 2008 yılında Marmara Üniversitesi Sinema-TV Bölümü'nden mezun oldu. 2008 yılından beri yönetmen Zeki Demizkubuz'un asistanlığını yapıyor.

'Sessiz' Cannes’da kısa film kategorisinde bugüne dek Türkiye’den yarışan dördüncü film. Bundan önce Koza filmi ile Nuri Bilge Ceylan, Kıyıda filmiyle Ebru Ceylan ve Poyraz filmiyle Belma Baş festivalin yarışmalı bölümüne seçilmişti. 1939 yılından bu yana Cannes’da uzun metraj kategorisinde yarışan ve başarı elde eden toplam yedi filmimizin yönetmenleri, Yılmaz Güney, Nuri Bilge Ceylan ve Fatih Akın olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...