Geçtiğimiz hafta petrol sızıntısı muhafaza sisteminde yaşanan sorunlardan dolayı Kuzey Kutbu’nda yürüttüğü arama çalışmalarına son vermek zorunda kalan Royal Dutch Shell, herhangi bir üyesi herhangi Shell mülkünün 500 metreden fazla yaklaştığı halde Greenpeace’in 1 milyon euroluk cezaya çarptırılacağına dair ihtar kararı çıkarmak üzere Hollanda mahkemelerine başvurdu.

Independent on Sunday ekonomi sayfalarına taşıdığı çevre örgütü Greenpeace ile Royal Dutch Shell arasındaki hukuk mücadelesini “Greenpeace ve Shell Kuzey Kutbu yüzünden hukuk savaşına girişti” başlığıyla veriyor.

Haberde, şirketin petrol alanlarından uzak tutmak istediği göstericileri yüksek cezalarla tehdit etmek üzere dün mahkemeye gitmesinin ardından, Yeşil Barış kampanyacılarının İngiliz-Hollanda ortaklığı petrol şirketi Royal Dutch Shell’e büyük bir darbe vurduğunu yazıyor.

Gazete, Shell’in Kuzey Kutbu’ndaki 4,5 milyar dolar değerindeki petrol aramalarına karşı kampanyalar yürütmekte olan Greeenpeace kampanyacılarından Ben Ayliffe’nin, ihtarname çıkarttırma girişimin şirketin “umutsuzluk çırpınışları” olarak tarif ettiğini de aktarıyor.

Independent on Sunday’e konuşan Ayliffe Kuzey Kutbu’nda en sıradışı koşullarda petrol arama kuyuları açarken, bir kazayla başa çıkamayan ya da buza sızan petrolü temizlemekten aciz olan bir şirket, başkalarını kaygısız olmakla ve güvenliği tehdit etmekle suçlayacak durumda değildir, diyor.

Habere göre Shell’in hareketi geçen hafta, şirketin “insan hayatını ve çevreyi tehlikeye atmakla” itham ettiği Greenpeace’in Hollanda’da petrol istasyonlarını abluka altına alma eylemiyle tetiklendi.