Şimdi de Google ve Skype hedefte

Blackberry'yi yasaklama hazırlığı içinde olan Hindistan, şimdi de özel şifreleme sistemine sahip Google ve Skype servislerine gözünü dikti.

Haberler 31.08.2010 - 17:44

Şimdi de Google ve Skype hedefte

İletişim kanallarının tamamında ‘istihbarat kontrolü’ sağlamaya çalışan Hindistan Hükümeti, bu kez de Google ve Skype’ın şifreli şebekelerine nüfuz talep etti. İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, her hangi bir tür iletişim şebekesine sahip firmaların devlet organlarına kesintisiz veri aktarımı sağlamak zorunda olduğunu söyledi.


Bir süredir Blackberry telefonları yasaklama hazırlığı içinde olan Hintli yetkiller, onun gibi özel şifreleme teknolojisi kullanan Google Mail ve Skype servislerinden de işkillenmiş durumda. BBC’nin haberine göre veri transferinde şifreleme kullanan tüm firmaların ilgili resmi organlara özel erişim hakkı vermesini isteyen Hintli yetkililer, aksi halde tüm bu firmaların ülkede yasaklanacağını belirtiyor.

Blackberry telefonlarda kullanılan şifreleme sistemi yüzünden ‘izleme’ yapılamıyor. Bu telefonların ülkede yasaklanması için hazırlık içinde olan Hintli organlar, üretici Research In Motion firmasını uyarmış, iki ay zarfında firmaca bir çözüm bulunmasını talep etmişti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de başı aynı konuyla dertte olan RIM firmasıysa hükümetlere ayrıcalık tanımayacağını, ancak tüm telekom ve iletişim firmalarını kapsayacak açık ve net bir yasa çerçevesinde belirli oranda bilgi paylaşımında bulunabileceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...