Sınır hattındaki bariyerler yıkıldı

BDP'nin Cizre mitingi sonrası, Suriye sınır hattına polis tarafından yerleştirilen güvenlik bariyerleri yıkıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2013 - 00:07

Sınır hattındaki bariyerler yıkıldı

Barış ve Demokrasi Partisi, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 'Rojava'yı selamlama' mitingi düzenledi.

Mitingde bir konuşma yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasının ardından grupla Suriye sınırına kadar yürüdü.

BDP’li görevlilerin engellemelerine rağmen gruptaki bazı kişiler sınır hattında polis tarafından yerleştirilen güvenlik bariyerlerini yıktı.

Bu arada, Nusaybin Caddesi otogar mevkisinde toplanan yüzleri maskeli bir grup, yasadışı sloganlar atarak izinsiz gösteri yapmak istedi.

Emniyet güçlerinin olay yerine gelmesiyle yola taş ve çöp konteynerlarıyla barikat kuran göstericiler, polis araçlarına da taş, havaifişek, ses bombası ve molotofkokteylleriyle saldırdı. Bunun üzerine güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu.

Şırnak - Cizre Şırnak - Cizre


Müdahale sonrası ara sokaklara dağılan göstericilerin eylemleri sürerken emniyet birimleri de zırhlı araçlarla sokak başlarında bekliyor.

YÜKSEKOVA'DA İZİNSİZ GÖSTERİ
Öte yandan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, BDP ilçe başkanlığı tarafından Suriye'de yaşayan Kürtlere destek amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasının ardından yüzleri maskeli bir grup Eczaneler Sokağı'nda güvenliği sağlayan polise ses bombası ve havai fişeklerle saldırdı. Polisin tazyikli su ve gaz bombalarıyla karşılık verdiği grup, ara sokaklara dağıldı.

Bir müddet sonra Cengiz Topel Caddesi'nde tekrar bir araya gelen grup yola barikat kurarak ateş yaktı. Polisin müdahale ettiği olaylar devam ederken, çıkan olaylardan dolayı bazı esnafın kepenklerini kapattığı gözlendi.

Sayfa Yükleniyor...