SİYAD: Emek'i yıktırmayacağız!

İdare mahkemesinin Emek Sineması’nın yıkılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararını kaldırması üzerine SİYAD bir açıklama yaptı. "Saatin kaçınılmaz sona doğru ilerlediği söylense de Emek Sineması sevenleri tarafından terk edilmeyecek, yalnız bırakılmayacaktır" denildi.

07.12.2011 - 11:20

SİYAD: Emek'i yıktırmayacağız!

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu, Emek Sineması’nın yıkım kararı hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, idare mahkemesinin Emek Sineması'nın yıkılmasını öngören projeyle ilgili açılan davada alınan yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasıyla birlikte "Saatin kaçınılmaz sona doğru ilerlediği söylense de Emek Sineması sevenleri tarafından terk edilmeyecek, yalnız bırakılmayacaktır" cümleleri yer aldı.

Sinemacıları, aydınları ve insanları Emek Sineması konusunda bir kez daha harekete geçmeye ve duyarlılık göstermeye çağıran SİYAD Yönetim Kurulu, yıkım çalışmaları başladığı anda Emek’in yanında yer alacaklarını belirtti.

SİYAD'dan yapılan açıklama şöyle:

"Emek, tüm sinemaseverler için Türkiye’nin "Cennet Sineması"dır, "Splendor"udur. Onlarca yıldır binlerce filmde “Sinema Bir Şenliktir” dediğimiz salondur... Ahmet Uluçay’ın sinema sevdasının ve "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”ının somut halidir… Emek, Lütfi Akad’dır, Ken Russell’dır… Emek, bizimdir. Emek, biziz.

İdare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını kaldırmasıyla birlikte saatin kaçınılmaz sona doğru ilerlediği, "fişin çekildiği" söylense de Emek Sineması sevenleri tarafından terk edilmeyecek, yalnız bırakılmayacaktır. Bu ülkenin sinemaseverleri ve sinema yazarları olarak, ilk kazma darbesinin indirilmek istendiği anda da Emek'in yanında yer alacağımızın bilinmesini istiyoruz. Sinemacılarımızı, aydınlarımızı, kültür-sanat insanlarımızı, Emek Sineması konusunda bir kez daha harekete geçmeye çağırıyor, konuya duyarlık gösteren sivil toplum kuruluşlarının ve tüm sinema örgütlerinin bu konuda dayanışma sergilemesinin gerekliliğini hatırlatıyoruz.

"Beyoğlu Sinema Mezarlığı"nın Emek'i de yutmasına izin vermeyecek, Emek’i yıktırmayacağız!"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...