Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı ve Katılım Töreni'nde konuştu.

Erdoğan, medyaya ve PKK tarafından kaçırılan CHP'li milletvekili Hüseyin Aygün'e sert eleştirilerde bulundu. Erdoğan, Aygün için, "O vekil terör örgütündekilere “Çiçek çocukları muamelesi” yaptı." derken, medyaya da "Başbakan bizi eleştiriyor diyorlar, ne yapacaktım sizi okşayacak mıydım" dedi.

Terör sorununun dünyanın her yerinde iktidarın, muhalefetin ve medyanın ortak çabasıyla çözüldüğünü kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Medyaya bakıyorsun orada da ayrı bir sorumsuzluk. Hangi ülkede teröre karşı halkı ve vatanı için canını ortaya koyan güvenlik güçleri bu kadar hırpalanır? Sonra Başbakan medyaya çok saldırdı. Ne yapacaktım? Okşayacak mıydım? Dertli olan biziz canı yanan biziz sen hala orada canı yananlara karşı onun üzerinden ne kadar rant elde ederim onu düşünüyorsun.

Terör örgütü çıkıyor askerimi polisimi arkadan vuruyor ertesi gün medya çıkıyor güvenlik güçlerimizi yerden yere vuran yayınlar yapıyorlar. Canlarını ortaya koydukları bir mücadelenin içindeler herkese düşen bu mücadeleye köstek değil destek olmak. Elbette eleştiri olacaktır bunun yeri de zamanı da üslubu da bu olmamalıdır.

Burası bir hukuk devleti hukuk devletinde nasıl hesap sorulacağı bellidir. Orada göğsünü siper eden komutan her gün terör saldırılarıya uğraştığı kadar muhalefet ve medyanın sorumsuz saldırılarıyla uğraşmak zorunda kalıyor. Terörle mücadele boğaza karşı keyif çatıp ahkam kesmeye benzemez.

Benim Mehmedim siperde gözünün önünde eşi var anası va babası var, eli tetikte canı burnunda bekliyor. İstanbul'dan beyefendiler o Mehmet ile değil, Genelkurmay Başkanı'nın ayakkabısının altıyla uğraşıyor. Bu ne terbiyesizliktir? Bu nasıl bir sorumsuzluktur?"

TERÖRİSTLERE 'ÇİÇEK ÇOCUKLAR' MUAMELESİ
CHP'yi artan terör olaylarını fırsat bilmekle suçlayan Erdoğan, "Vekillerini teröristler 2 gün misafir etti. O vekil terör örgütündekilere “Çiçek çocukları muamelesi” yaptı. Onlar da gittiler Ovacık savcısını katlettiler" dedi.

'SAMİMİ DEĞİLLER'
Başbakan, CHP'nin terör sorunu konusunda samimi olmadığını dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Ana muhalefet partisi bize gelmeden önce, bir milli birlik ve kardeşlik projesiyle ilgili Başbakan yardımcım randevu istedi, vermediler. Onlar isteyince biz verdik, geldiler görüştük.

Ben şimdi şu an yanımdaki arkadaşlara talimat veriyorum, siz de talimat verin çalışmaya başlasınlar. Hazırlıklarını yapsınlar ve önümüze getirsinler dedim. O günden bugüne 3 ay geçti hala CHP'den ses yok. Hala sıkılmadan biz ziyaret ettik diyorlar. Samimi değiller akşam başka sabah başka."

İSLAM KARŞITI FİLM
ABD'de çekilen İslam karşıtı filmi hatırlatan ancak protesto için dökülen kanları eleştiren Erdoğan, şiddet olaylarına karşı uyarıda bulundu.

Aynı hassasiyeti Batı'dan da görmek istediklerini dile getiren Erdoğan, "Lahey Adalet Divanı’nda bir birimin oluşturulması için bir girişimde bulunuyoruz. Bunu

Türkiye’de nefret suçları kapsamına alacağız. Meclis açılır açılmaz" dedi.