Somali yolunda ölümden döndüler

Başbakan Erdoğan'a Somali ziyaretinde eşlik eden aralarında Ajda Pekkan ve Sertab Erener'in de bulunduğu heyeti taşıyan uçak, büyük tehlike atlattı. Türbülans nedeniyle havaalanına zor bir iniş yapan uçağın kanadı yere çarptı.

19.08.2011 - 08:35

Somali yolunda ölümden döndüler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretinde kendisine eşlik eden işadamı, sanatçı ve gazetecilerin bulunduğu heyeti taşıyan Türk Hava Yolları'na ait “Ordu” isimli uçak, Mogadişu Havaalanı’na inişi sırasında büyük tehlike atlattı.


Havaalanına inmeden birkaç dakika önce türbülansa giren uçak çok sert bir iniş gerçekleştirdi.

Yolcuları iniş sırasında uyaran pilot, “sıkı tutunun” diye anons yaptı.

Tekerlekleri aynı anda yere değmeyen uçağın kanadı pist yakınındaki ağaçlara ve yere çarptı. Uçağın içinde büyük korku yaşanırken, bazı yolcular çığlık attı.

SÜPERSTAR AJDA: HÂLÂ TİTRİYORUM
Tehlike atlatan uçakta bulunan sanatçı Ajda Pekkan, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Hasar gören uçak kanadının durumunu gördükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pekkan, sıkıntı yaşadıklarını belirterek, ''Böyle olacağını bilseydim gelmeye çekinirdim. Zor bir iniş oldu. Ama burada olmaktan keyif alıyorum. Ufak tefek heyecanlar da olacaktır tabii. Hala titriyorum. Böyle radikal bir iniş beklemiyorduk. Heyecanlı şeylerin sonunda güzel şeyler de olur'' dedi.

NİHAT: KORKMADIM, ALIŞKINIM
Nihat Doğan da basın mensuplarının soruları üzerine survivor yarışmasında 50 metreden helikopterle indiğini belirterek, ''Ben korkmadım, alışkınım. Ama yanımdakilerin çığlığını duyunca endişe etmemek de mümkün değildi'' dedi.

ELİTAŞ: SUYA İNECEĞİZ SANDIM
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise uçağın çok alçaktan inişe geçtiğini belirterek, ''Ben uçak suya inecek sandım. Kanatların suya değmesine az kalmıştı'' diye konuştu.

YERİNE 'MERSİN' GİTTİ
Uçağı havalanına inen Başbakan Erdoğan, yaklaşık 30 dakika uçağından ayrılmayarak olayla ilgili bilgi aldı.

Erdoğan, daha sonra, heyetin Türkiye'ye geri dönebilmesi için yetkililerden yeni bir uçağın getirtilmesini istedi. Bu uçağın yerine A340 tipi ''Mersin'' isimli uçağın gönderildiği öğrenildi.

Öte yandan, kaza tehlikesi atlatan uçağın ekibinin Yemen’deki yakıt ikmali sırasında değiştiği öğrenildi.

UÇAKTA KİMLER VARDI?
Uçakta AK Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İTO Başkanı Nevzat Yalçıntaş, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertab Erener, Muazzez Ersoy, Nihat Doğan, gazeteciler ve koruma ekibi ve bazı milletvekilleri de bulunuyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...