SON DAKİKA: Çavuşoğlu: Kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kudüs protestosunda Filistinlilere ateş açılmasına ilişkin olarak  "Filistin'de Kudüs davasına sonuna kadar sahip çıkacağız. Katliamı kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor. Türkiye olarak üzerimize ne düşüyorsa, bundan sonra daha fazlasını da yapacağız" dedi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, "Taşınma kararını kınıyoruz, hukuken yok hükmündedir" denildi.

ntv.com.tr 14.05.2018 - 15:37 | Son Güncelleme : 14.05.2018 - 16:08

SON DAKİKA: Çavuşoğlu: Kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor

Son dakika haberi! 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs protestosunda İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

A Haber'e konuşan Çavuşoğlu şunları kaydetti: 

"Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti tanınmalı. Herkes sussa biz susmayız. Filistin'de Kudüs davasına sonuna kadar sahip çıkacağız. Katliamı kınamak yetmez, adım atmak gerekiyor. Türkiye olarak üzerimize ne düşüyorsa, bundan sonra daha fazlasını da yapacağız. 

İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi'nin hep birlikte daha güçlü bir tavır sergilemesi gerekiyor. AB ülkelerinin tavrı net, bizim çizgimize yakın. ABD yönetiminin politikalarından kaynaklanıyor. ABD içinde birçok musevinin de bu adımlara karşı olduğunu biliyoruz.

Benim endişem, ABD baskısından korktuğu için bu konuda herkesten daha fazla ses çıkarması gereken ülkelerin sesini çıkaramaması. Bunun belirtilerini maalesef son zamanlarda gördük. Bu esasen Filistin davasına inanmadıklarından değil, ABD'den korktukları için sessiz kalıyorlar. Bunu ümmet de, tarih de affetmez."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TAŞINMA KARARI HUKUKEN YOK HÜKMÜNDE

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da, "Taşınma kararını kınıyoruz, hukuken yok hükmündedir" denildi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"ABD’nin Tel Aviv’de bulunan Büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve ilgili tüm BM Kararlarını  ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz. Bu tasarrufu hukuki açıdan yok hükmünde saydığımızı yineliyoruz. Filistin halkının meşru haklarını yok sayan bu adımın bölgesel barış, güvenlik ve istikrara hizmet etmeyeceğini vurguluyoruz.

13 Aralık 2017’de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi ve 21 Aralık 2017’de BM Genel Kurulu’nda alınan Kudüs konulu kararlar ABD’nin  attığı bu gayri meşru adımın uluslararası toplum tarafından reddedildiğini göstermiştir. ABD Yönetimi bu tutumunda ısrar ederek, Ortadoğu’daki en temel sorunun çözüm zeminini tahrip etmiştir. Barış sürecinde ortaya konulan yerleşik  parametreleri aşındırma riski taşıyan bu kararın bölgede yolaçacağı menfi sonuçların sorumluluğu da bütünüyle ABD Yönetimi’ne ait olacaktır. Bu adımdan cesaret alan İsrail güvenlik güçlerinin barışçı gösteri yapan Filistinlilere uygulamakta oldukları katliamı lanetliyoruz.
 
Filistin meselesi kalıcı ve adil bir çözüme kavuşmadıkça, Filistin halkına karşı adaletsiz yaklaşımlar sürdükçe, ne bölgesel ne de küresel huzur ve istikrar mümkün olacaktır.

Ülkemiz bundan sonra da barış sürecinin sağlıklı bir zeminde canlandırılması ve bölgede adil, kapsamlı ve sürdürülebilir barışın tesisi için uluslararası toplumun sorumluluk sahibi üyeleriyle çalışmaya devam edecektir."

PROTESTO GÖSTERİLERİNDE FİLİSTİNLİ'NİN VURULMA ANI

Sayfa Yükleniyor...