Son dakika haberi! Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan bilgilendirmede, İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, İdlib kuzeyinde intikal halinde olan konvoya, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araçla saldırı düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Saldırı sonucu konvoyda görevli bir kahraman sivil görevli personelimiz şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız ile bir sivil görevli personelimiz yaralanmıştır. Saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz."

Saldırı, konvoy güzergahındaki bir benzin istasyonuna bırakılan bomba yüklü aracın patlatılmasıyla gerçekleştirildi.

Patlamada Devlet Su İşleri personeli Yasin Tanboğa şehit oldu. Patlamada bir başka sivil personel Mahmut Pakyürek ağır yaralanırken, Uzman Çavuş Ömer Güneş hafif şekilde yaralandı.

İdlib ile Halep arasında bulunan El-Eis bölgesinde gözlem noktası kurmak için yola çıkan ve yaklaşık 50 araçtan oluşan konvoy, 29 Ocak gecesi Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye topraklarına girdi. Konvoy bir süre sonra Suriye rejimi yanlısı güçler tarafından gerçekleştirildiği belirtilen havan saldırısı ile karşılaştı.

Konvoy, güzergahına yapılan havan atışları nedeniyle güvenli bir bölgede bekletilirken bölgeye insansız hava araçları sevk edildi. Ankara ile Çatışmasızlık Bölgesi Koordinasyon Merkezi arasında yoğun görüşme trafiği yaşandı.

Dün akşam saatlerinde ise konvoyun güvenlik şartları nedeniyle yeniden Türkiye'ye dönmesine karar verildi. Dönüş yolunda ise bu kez Al-Atarib kasabası yakınlarında YPG’nin bombalı saldırısı gerçekleşti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait konvoy saldırının ardından yeniden Cilvegözü üzerinden Türkiye’ye girdi.