Sosyal medyada gündem olan Atakan, eğitim desteği istiyor

Okuduğu felsefe kitaplarıyla ilgili yaptığı yorumlarla sosyal medyada bir anda günün en çok konuşulan isimlerinden biri olan 10 yaşındaki ortaokul öğrencisi Atakan Kayalar "Gerçekten iyi bir eğitim görmek istiyorum. Çünkü onların öğretebilecekleri neredeyse çoğu şeyi biliyorum" dedi.

Anadolu Ajansı 19.02.2020 - 17:23

Sosyal medyada gündem olan Atakan, eğitim desteği istiyor

Sosyal medyada okuduğu felsefe kitapları üzerine bir yetişkin gibi yaptığı yorumlarla bütün dikkatleri üzerine çeken 10 yaşındaki Atakan Kayalar, iyi bir eğitim almak için destek istedi.

Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu birinci sınıf öğrencisi olan Atakan Kayalar, Satranç Federasyonu Esenyurt İlçe Temsilciliği'nde katıldığı kurs sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal medyadaki görüntüleri izlediğinde bir duygu hissetmediğini ifade eden Kayalar, ilk gördüğünde bin civarında olan tweet sayısının daha sonra 80 bini aştığını görünce sevindiğini söyledi.

Son beş ayda 250 kitap okuduğunu öne süren Atakan Kayalar, çoğunlukla felsefe, fizik, matematik, ekonomi ve iş yönetimi alanlarında kitaplar okuduğunu anlattı. İleride psikiyatrist olmayı istediğini ifade eden Kayalar, "Mesleki hedefin dışında başka bir hedefim daha var: Cumhurbaşkanlığı" dedi.

Cumhurbaşkanı olunca eğitim sistemini değiştirmeyi istediğini dile getiren Kayalar, "Eğitim sisteminin problemi ne?" sorusuna, "Problem var demedim. İlk olarak okul öncesinde ahlaki saygı ve terbiye eğitimi almalı insanlar. Çünkü görüyoruz örneklerini" diye konuştu.

İlk okuduğu kitabın Devlet-i Aliyye ile ilgili olduğunu belirten Kayalar, son okuduğu kitabın ise "Küçük Prens" olduğunu kaydetti.

 "TEK KİŞİLİK SINIF İSTİYORUM"

Derslerinin iyi olduğunu, "en azından öğrenebildiğini" dile getiren Kayalar, kitap okumayan yaşıtlarına ne öneride bulunduğu sorusuna ise "kendilerini eğitmeyi öğrensinler. Kendilerini eğitsinler demedim, kendilerini eğitmeyi öğrensinler." yanıtını verdi.

Yeterli eğitim desteği alabilirse daha farklı bir yol çizmeyi planladığını da vurgulayan Kayalar, şöyle konuştu:

"İstediğim eğitim şekli tek başına olmak. Sınıfta benden başka kimse bulunmayacak. Öğretmenin bana bilgiyi en uygun şekilde aktarması bu şekilde oluyor. Sınıfta anlatım tarzında yetersizlikler var. 47 kişilik bir sınıfta gelip de bana 'Merhaba çocuğum iyi misin burada kesirler var?' diyemez. 47 çocuğa aynısını yapmaya çalışsa ve hepsi bir dakika sürse ders bitiyor. Okul değiştirmek istiyorum. Ayrıca gerçekten iyi bir eğitim görmek istiyorum. Çünkü onların öğretebilecekleri neredeyse çoğu şeyi biliyorum."

Eğitim desteği verilirken "harcanmayı" istemediğini ifade eden Kayalar, sosyal çevresinden soyutlanmayı da istemediğini vurguladı.

Arkadaşlarıyla olağan konuları konuştuğunu, onlara jeoloji veya fizikten bahsedemeyeceğini de belirten Kayalar, en çok satranç oynamayı sevdiğini dile getirdi.

AİLE KİTAP ALMAKTA ZORLANIYOR

Anne Hülya Kayalar da Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin kendilerine ulaştığını anlattı. Oğlunun arkadaşlarından koparılmadan eğitim almasını istediğini belirten Kayalar, "Onlardan koparılmadan bir eğitim istiyorum. Maddi bir beklentim yok" dedi.

Hülya Kayalar yaptığı açıklamada da eşinin bir süre işsiz kaldığını, kendisinin de çalışmadığını söyledi. Bir süredir işsizlik maaşıyla geçimlerini sağladıklarını belirten Kayalar, oğlunun tüm zamanını kitapçılarda geçirdiğini, ancak ona kitap almakta zorlandığını anlattı.

"KASPAROV GİBİ OLACAK"

Satranç Federasyonu Esenyurt İlçe Temsilcisi Zeki Sarıkavak da Atakan ile alışveriş merkezindeki federasyon temsilciliğinde dolaşırken tanıştıklarını anlattı.

Atakan'ın satranç sporuna ilgisini gördüğünü belirten Sarıkavak, "Atakan ile özel olarak belirli bir çerçevede çalışırsak kesinlikle öncelikle Türkiye şampiyonu, ardından Avrupa ardından dünya şampiyonluğuna ulaşacağına inanıyorum. Atakan çok farklı, süper bir çocuk" dedi.

Atakan'ı yarışmalara hazırladıklarını ifade eden Sarıkavak, çocuğun üstün bir yetenek olduğunu kaydederek, "Kasparov gibi olacak" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...