Spirit ölüyor!

Üç aylığına gönderildiği Mars'ta 6. yılını dolduran robot araç Spirit, saplandığı kumdan çıkamıyor ve giderek güç kaybediyor.

06.01.2010 - 18:04

Spirit ölüyor!

Mars'a 4 Ocak 2004'te inen ikiz robotlardan Spirit, sadece üç aylığına gönderildiği Kızıl Gezegen'de 6. yılına girerken, giderek sona yaklaşıyor.


Mars'ın güney yarıküresindeki Yurt Düzlüğü platosunun batısında yer alan Truva kraterinin bir köşesinde Nisan'da kuma saplanmasının ardından, altı tekerlekli robotu kurtarma çabaları şimdiye dek sonuçsuz kaldı ve Spirit'in bataryalarının giderek güç kaybettiği bildirildi.

Amerikan uzay kurumu NASA, hareketsiz kalması yüzünden güneş panelleri üzerinde biriken tozun Spirit'in bataryalarının dolmasına engel olduğunu belirterek, bir rüzgarın tozları süpürmemesi veya bir enerji yükselişi olmaması halinde robotun Mars'taki gündönümü olan Mayıs'tan sonrası için geleceğinin karanlık olduğunu kaydetti.

Bunun Mars kışı boyunca robotun çalışması için yeterli gücü olmaması anlamına geldiğini belirten NASA, bu koşullara rağmen Spirit'in bilimsel çalışmalarına devam ettiğini, hatta beklenmedik bir keşif bile yaptığını açıkladı.

Spirit'in tekerlekleri boşa dönmesine ve kuma saplanmasına rağmen, bu bölgede bir zamanlar yaşam olduğunu gösterebilecek sülfat kalıntıları bulduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...