Bu yılki MacWorld Expo fuarının açılış konuşmasını sağlık problemlerinden dolayı yapamayan Steve Jobs, durumunun ciddiyeti nedeniyle en azından Haziran ayına kadar firmadaki aktif görevini askıya alacağını açıkladı.

Jobs’un Apple’ın resmi sitesinde takım arkadaşlarına ithafen yayınladığı mektupla duyurduğu kararı şu şekilde:

“Takım,

Hepiniz geçtiğimiz hafta kendimle ilgili oldukça özel bir durumu Apple camiasına duyurduğum mektubu görmüşsünüzdür. Ne yazık ki, sağlık durumumla ilgili merak yalnızca beni ve ailemi değil, Apple’da bulunan herkesin dikkatini dağıtıyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz hafta sağlık durumumun tahminimden daha karmaşık olduğunu öğrendim.

İlgiyi üzerimden dağıtmak ve tamamen sağlığıma odaklanabilmek, Apple’da bulunan geri kalan çalışanların da sıradışı ürünler geliştirmeye daklanabilmeleri adına, Haziran ayının sonuna kadar sağlık iznine ayrılmaya karar verdim.

Günlük sorumluluğumu üstlenebilmesi için operasyon müdür Tim Cook ile konuştum, geri kalan yürütücü yönetici ekibin çok iyi bir iş çıkaracağından eminim. CEO olarak, önemli stratejik kararlar sözkonusu olduğunda kararın içinde olmayı planlıyorum. Yönetim kurulumuz bu planı sonuna kadar destekliyor.

Hepinizi bu yaz görmeyi umuyorum.

Steve.”

Yenilikçilik ve pazarlama dehası olarak kabul edilen Jobs, Apple’dan ilk defa ayrılmıyor. 1985’te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından Jobs Apple’dan istifa etmiş, NeXT isimli firmayı kurmuş, Apple’ın 1997’de NeXT’i satın almasıyla Apple’a geri dönmüştü.

Jobs, 2004 Ağustos’unda oldukça ender görülen bir pankreas kanseri türevini başarılı bir ameliyatla yenmiş, aynı yılın Eylül ayına kadar görevinden uzak kalmıştı. 2008 yılının Haziran ayında yapılan “Apple Worldwide Developers Conference” etkinliğinden beri ortada dolaşan spekülasyonlar, Jobs’un pankreas kanserinin nüksettiğini ifade ediyordu. Jobs’un hasta olduğunun söylentileri bile Apple hisselerinin hızlı bir şekilde değer kaybetmesine neden olmuştu. Jobs, kanser dedikodularını reddederek, hormon problemi olduğunu belirtmişti.