Diyarbakır-Elazığ karayolunun Üçkuyular mevkisinde yağmur sularının oluşturduğu su birikintisi çocuklara mezar oldu.

İlişkili Haberler


Yaşları 4 ile 7 arasında değişen Ahmet Eşmen, Serkan Eşmen, Furkan Eşmen, Süleyman Eşmen, Onur Ağaç ve Enes Aslan yüzmek için su birikintisine gitti.

Çocuklardan Furkan Eşmen, Ahmet Eşmen, Enes Aslan ve Serkan Eşmen suya girerken; Onur Ağaç ile Süleyman Eşmen su kenarında bekledi.

Bu sırada Ahmet ile Furkan'ın suda çırpındığını görerek korkan Enes Aslan ve Serkan Eşmen sudan çıkıp kenarda bekledi. Onur ve Süleyman ise koşarak olay yerinden uzaklaştı.

Olayın ardından bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma ekipleri, kuzen oldukları belirtilen Ahmet ve Furkan Eşmen'i aramaya başladı.

Dalgıçların yaptığı çalışma sonucu iki çocuğun cesedi sudan çıkarıldı.

BİR SAAT SUDA KALINCA...
Bu arada, kaybolan çocuklardan birinin cesedinin yaklaşık bir saat su yüzeyinde kalmasına çocukların yakınları tepki gösterdi.

'Savcı nerede, niye çocuğu çıkarmıyorlar'' diye bağıran vatandaşlar ile polis arasında kısa süre gerginlik yaşandı.

Olay yerine çağrılan çevik kuvvet ekiplerinin de yardımıyla vatandaşlar sakinleştirildi. Bu arada, çocukların ailelerinden bazı kişilerin fenalık geçirdiği gözlendi.

Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 5 motopompla çukurdaki suyu boşalttı.

BAYDEMİR: HEPİMİZİN SUÇU VAR
Olay yerine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Çocukların cesetlerini gören Osman Baydemir, büyük üzüntü yaşandı.

Belediye Başkanı Baydemir, olayla ilgili NTV’ye değerlendirmelerde bulundu.

Özeleştiri yapan Baydemir, şunları söyledi:

“Kolektif bir ihmal ve duyarsızlığın bedelini ödedik. Burası büyükşehir belediyemizin sınırlarımız içerisindedir. Köylülerin hayvanlarını otlattığı için kapatılmasına izin vermedikleri belirtiliyor.

Bu su birikintisi kent merkezine 14-15 kilometre uzaklıktadır. Toplu konut inşaatında göletin suyu kullanılmıştır. Bundan istifade eden her kimse eski haline getirmesi gerekiyordu. Hukuki süreç takip edilmedir. Kimin ihmali varsa bulunması için çaba sarfedeceğim.

Bana göre ahlaken ve vicdanen Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık, Valilik, okul ve TOKİ ile anne ve babanın, buradaki ahalinin, hepimizin ihmali sözkonusudur. Burası liseye 100 metre uzaklıkta ama nasıl olur da hiçbir ihbar ya da şikayet gelmez. Yazın burada çocuklar yüzüyormuş. Hemen hemen herkes gözünü kapatmış.

1997’den bugüne bir inceleme yapılmalıdır. Çok büyük bir bedelle yaşanan bu olay, bundan sonra hepimize ders olur.

Olay adli soruşturmaya konu olmalıdır. Soruşturmanın delil karartmaya neden olmayacağı bir zaman anında burayı kapatacağız.”