Sürpriz madde gelebilir

AK Parti, anayasa değişiklik paketine son şeklini veriyor. Adalet Bakanı Ergin, ''Anayasa değişiklik tasarısına eklemeler olup olmayacağı'' yönündeki soruya ''olur'' yanıtını verdi.

28.03.2010 - 14:34

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti kurmaylarıyla anayasa değişiklik paketine son şeklini vermek üzere biraraya geldi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek, AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu katıldı.

Adalet Bakanı Ergin, toplantıya gelişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ergin, Anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin kendilerine iletilen talepleri ve önerileri değerlendireceklerini ifade etti.

Bir gazetecinin ''HSYK'nın yapısı çok tartışılmıştı. Bu konuda bir değişiklik gündemde mi?'' sorusu üzerine Adalet Bakanı, tüm paketleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Sadullah Ergin, ''Pakete ilişkin eklemeler olabilir mi?'' şeklindeki soruya ''Olur'' yanıtını verdi.

YAZICI: FİRE OLMAYACAK
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise bir gazetecinin Anayasa değişikliğine ilişkin oylamada AK Parti'den fireler olacağı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine, ''Kim söylemiş, kiminle konuşmuş? Söylentiler üzerinde fikir yürütmek  sağlıklı değildir. Bizim arkadaşlarımız düşünür taşınır, ülkenin çıkarı neyse o doğrultuda hareket eder. Ülkenin çıkarına yapılacak Anayasa değişikliğini hayata geçirir'' dedi.

Bir başka gazetecinin ''Fire olacağını düşünüyor musunuz? Size bu yönde duyum geldi mi?'' sorusuna Bakan Yazıcı, ''Hayır. Duyum işte... Yazıyorsunuz, duyum o. Siz söylüyorsunuz, sizden duyuyoruz'' yanıtını verdi.

ÖMER ÇELİK: TEK TEK BAKILACAK
Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de tasarının Meclis'te ne zaman görüşülmeye başlanacağının sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Sayın Başbakanımız 'Mart sonu gelmeden Meclise sevk ederiz' demişti. Biliyorsunuz zaten 2-3 gün kaldı. Bugün kapsamlı bir çalışma yapılacak bütün teklifler değerlendirilecek. Biliyorsunuz bu taslağın özü demokrasinin  standartlarını yükseltmek, bireyin hak ve hürriyetlerini artırmak. Bu içerikle uyumlu olan her öneri, her taslak, önerenin kim olduğuna bakılmaksızın masada değerlendirilecek.''

Çelik, ''Taslağa yeni maddeler eklenebilir mi, YÖK'le ilgili?'' sorusu üzerine, '' Tek tek maddelerle ilgili bir şey söylememem ama taslağın demokratik içeriği ile uyumlu, kimin önerdiğine bakılmaksızın her madde masada. Tek tek  bakılacak'' yanıtını verdi.

Bir başka gazetecinin taslağın Meclise yarın gönderilip gönderilmeyeceğini sorması üzerine Çelik, ''Biterse gider ama sayın Başbakanın verdiği son tarih neydi? Mart sonu demişti. Dolayısıyla ya 1 günümüz ya da 2 günümüz var'' dedi.

'1982'DEN FARKLARI

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...