Suudi Arabistan'dan Blackberry'ye izin çıktı

Suudi yetkililer BlackBerry'nin mesaj hizmetini sürdürmesine izin verileceğini bildirdi.

25.10.2010 - 13:05

Suudi Arabistan'dan Blackberry'ye izin çıktı

Suudi Arabistan İletişim ve Enformasyon Teknolojisi Komisyonundan yapılan açıklamada, BlackBerry'nin üreticisi RIM şirketiyle olan olumlu gelişmeler ışığında komisyonun BlackBerry'nin messenger hizmetini sürdürmesine izin vermeyi kararlaştırdığı belirtildi.


Komisyonun, cep telefonu hizmet sağlayıcılarıyla görüşmelere devam edeceği ve gelişmeler temelinde gerekli adımları atacağı ifade edilen açıklamada, komisyonun RIM şirketiyle nihai anlaşmaya ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Suudi yetkililer, RIM'nin Suudi hükümetinin kullanıcı verilerine girişine izin verilmesi konusunda komisyon yetkilileriyle ön anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan'ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan ve Endonezya, cep telefonu haberleşmesinin yasaların ya da örf ve adetlerin ihlalinde kullanılabileceği gerekçesiyle Kanadalı şirketten BlackBerry'nin verilerine ulaşabilme izni talep etmişti.

RIM'nin Endonezya'da 1,2 milyon, Hindistan'da 1,1 milyon, BAE ve Suudi Arabistan'da ise 1,2 milyon abonesi bulunuyor. Mayıs ayı sonu itibariyle RIM'nin küresel abone sayısı ise 46 milyonu buluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...