'Tapuda şerh' uygulaması başladı

Deprem riski taşıyan binaların, alım, satım ve devir işlemleri sırasında tapuda görülebilmesi için şerh uygulaması başladı. İlk etapta İstanbul'da 48, Ankara'da ise bir binanın tapusuna "Bu bina risklidir" şerhi konuldu.

Haberler - NTV Haber 15.11.2012 - 10:33

'Tapuda şerh' uygulaması başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların alım, satım ve devir işlemleri sırasında tapuda görülebilmesi için getirdiği şerh uygulaması başladı.

Can güvenliği performans düzeyi koşullarını sağlayamama, kolon kiriş boyutlarının küçük olması, yığma duvarlarda çatlak ve hasar, beton kalitesinin düşük olması, taşıyıcı sistem yetersizliği gibi nedenlerle riskli bulunan binaların tapusuna artık şerh konulacak. Binanın riskli olduğu vurgulanacak.

Söz konusu binaların tapudaki alım, satım ve devir işlemlerinde riskli olduğu görülebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlediği lisanslı kuruluşlarca yapılan riskli bina tespitlerine hak sahipleri itiraz edebilecek.

İtirazları, 4 öğretim görevlisi ve 3 bakanlık görevlisinin yer alacağı 7 kişilik teknik heyet değerlendirecek. İtirazlar değerlendirildikten sonra tespitler kesinleşecek ve riskli olduğu kesin tespit edilen binaların tapusuna şerh konulacak.

Şu ana kadar İstanbul'da Kadıköy, Bakırköy, Üsküdar, Maltepe ve Küçükçekmece'de 48; Ankara Bahçelievler'de ise bir binanın riskli olduğu belirlenerek tapusuna şerh konuldu.

Sayfa Yükleniyor...