TBMM Genel Kurulu'nda oturum gergin başladı

Meclis Genel Kurulu, 5 milletvekilinin yaralandığı kavganın ardından yine gergin bir oturumla başladı. Muhalefet, oturumun yoklamasız açılmasına tepki gösterince tartışma çıktı.

meclis-gergin-19-02-15

TBMM Genel Kurulu'nun bugünkü birleşimi de gergin başladı.

TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te TBMM Başkanvekili Sadık Yakut yönetiminde yoklamasız açıldı.

Genel Kurulun yoklamasız açılmasına muhalefet milletvekilleri ise tepki gösterdi. Bunun üzerine muhalefet ile AK Partili milletvekilleri birbirlerine bağırarak tartıştı.

Yaşanan tartışma nedeniyle AK Parti Grup Başkanvekilleri Mihrimah Belma Satır ile Ahmet Aydın, kendi grubunu ellerini kaldırarak sakin olmaları konusunda uyardı. Muhalefet milletvekilleri ise protesto amaçlı sıralara elleriyle vurdu.

Söz alan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, TBMM başkanvekili Sadık Yakut'un Genel Kurulu yönetim şeklini eleştirdi ve usul tartışması açılmasını talep etti.

Usul tartışması üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Genel Kurul tiyatro gibi yönetiliyor. Burada hepimizi bağlayan iç tüzük var. Genel Kurulu bunun dışında yönetemezsiniz. Siz meclisi açarken bile toplantı yeter sayısı yoktur talebini ile dikkate almadınız" dedi

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Hallaçoğlu ise, TBMM başkanvekillerinin Genel Kurulu çok dikkatli daha titiz bir yönetim sergilemeleri gerekmektedir.

CHP Grup Başkanvekili Gök ise, İç Güvenlik paketi Türkiye'deki demokrasiyi, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü nasıl yok edeceğini anlatmaya çalışan muhalefete niçin söz vermiyorsunuz. Toplum gergin, meclis gergin. Milletin sırtına tokmak vuracaksınız ve buna seyirci kalıyorsunuz. 5 vekilin yaralandığı mecliste tüzük hakkımızı bile kullandırmıyorsunuz. Yoklamayı yapmalıydınız. Yoklama istedim, yapmıyorsunuz. Usulü çiğniyorsunuz. Tarafsızlığınızı yitirdiniz" dedi.

MUHALEFET MECLİS BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan muhalefet partileri grup başkanvekilleri, Meclis Genel Kurulu'nda çalışma ortamının bozulduğu gerekçesiyle TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşme talep etti.

Meclis Başkanı Çiçek ve grup başkanvekilleri saat 16.30'da bir araya geldi.

Önceki gece İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında çıkan kavgada 5 milletvekili yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...