'Tehdit algılamasına üzüldüm'

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya Başbakanı Merkel'e yönelik sözlerine açıklık getirdi.

21.06.2013 - 17:47

'Tehdit algılamasına üzüldüm'

Yazılı açıklama yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Almanya'nın sözlerinden alınganlık göstermesine ve farklı anlamlar çıkarmasına üzüldüğünü belirtirken, "Doğrusu acıklamalarımız her zaman samimiyet çerçevesinde olmuş, tamamen Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentimizi yansıtmıştır." dedi.

Bağış açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Nitekim 12 Mayıs'ta Dışişleri Bakanları toplantısında da Alman tarafı 22.Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı'nı açacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.

"Buna rağmen son günlerde Almanya'nın sözkonusu faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırları tarafımızca hayal kırıklığıyla karşılanmıştır. Bu hayal kırıklığımızı dile getirmeyi biz samimiyetimizin bir gereği olarak düşünürüz. Yaptığımız tamamen Almanya'nın Türkiye'nin AB sürecinde her fırsatta vurguladığı "ahde vefa" ilkesini hatırlatmaktir. Kaldı ki Turkiye'yi ifade özgürlüğü konusunda haksızca eleştirip faslın açılmaması gerektiğini söyleyen Alman dostlarımızın, bizim samimi uyarılarımıza tahammülsüzlükleri ve bunları farklı yönlere çekmesi de bizi üzmüştür. Bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini ve tehdit yerine demokratik mekanizmaların vurgulanması olarak algılanmasını beklerdik."

"Türkiye-Almanya dostluğunu AB müzakere sürecini ilerletmek icin bir fırsata dönüştürmekk herkes için en iyi seçenektir. Gelin "Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek" deyimini Avrupa Birligi sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim."

BAĞIŞ: SONUN SARKOZY GİBİ OLUR
Almanya'nın Ankara'nın AB ile yeni bir fasıl açmasını engellemesi sonrası Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir. Daha önce bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy'nin sonu pek hayırlı olmadı” demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...