TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca kimdir?

Toprak Dede Hayrettin Karaca 2020 ocak ayında 97 yaşında hayatını kaybetti. Doğa ve yeşil sevgisiyle bilinen Hayrettin Karaca Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Peki, TEMA Vakfı kurucusu Toprak Dede kimdir? İşte Hayrettin Karaca hakkında bilgiler…

Haberler 23.11.2020 - 13:26

TEMA Vakfı'nın kurucusu Hayrettin Karaca kimdir?

Toprak Dede olarak tanınan Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı'nın kurucusudur.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR? 

4 Nisan 1922'de Balıkesir Bandırma'da dünyaya gelen Hayrettin Karaca'nın babası 1917'de 'nin köklü giyim markası Çift Geyik Karaca'yı kurdu. Hayrettin Karaca da ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi.

Doğa ve yeşil sevgisiyle bilinen Hayrettin Karaca Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi.

14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım" diye bahsetmektedir. 

İKİ TOPRAK SEVDALISI TEMA VAKFI'NI KURDU

Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit, 11 Eylül 1992 yılında TEMA Vakfı’nı birlikte kurdular. 

Hayrettin Karaca - A. Nihat Gökyiğit Hayrettin Karaca - A. Nihat Gökyiğit

Amaçları Anadolu’da yaşanmakta olan erozyon ve çölleşme tehlikesine kamuoyunun dikkatini çekmekti. Hedefleri ise bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamaktı. TEMA’nın “Türkiye Çöl Olmasın” sloganı toplumda büyük yankı uyandırdı. İlk kez önlem alınmazsa ülkemizin çöl olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bu kadar yüksek sesle dile getirilmişti.

"YETİŞTİRDİĞİ 3 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK VAR"

Sayfa Yükleniyor...