'The Tudors' ilk 2 bölümüyle e2'de

Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler ekran başına. Kral VIII. Henry’nin hayatına ışık tutan 'The Tudors’ın 3. sezon 1. ve 2. bölümleri peş peşe bugün saat 22.15'te e2’de.

Haberler 15.01.2010 - 13:33

'The Tudors' ilk 2 bölümüyle e2'de

Heyecanla beklenen The Tudors’ın üçüncü sezonu Henry’nin Jane Seymour ve Cleves’li Anne ile olan evliliklerine odaklanıyor. Aynı zamanda sezon boyunca İngiltere’nin Roma’dan ayrılması ve manastırların kapatılmasına karşı başlatılan ayaklanmalar, Thomas Cromwell’in çöküşü ve Henry’nin ‘tehlikeli’ Katherine Howard ile ilişkisinin başlangıcıda konu ediliyor.


1. Bölümde Neler Oluyor?
Anne Boleyn’in idam edilmesinin ardından VIII. Henry üçüncü kez utangaç, güzel ve soylu Jane Seymour ile evleniyor. Bu arada herkes bu evliliğin bir varisle noktalanması için dua eder. Thomas Cromwell ve Lord Rich gizli planlarının bozulacağını ve arzu ettikleri din devriminin gerçekleşmeyeceğinden şüphe ederler. Lady Mary babasının hakimiyetini kabul etmesi için ölümle tehdit edilir, İspanyol elçinin yönlendirmesi doğrultusunda babasının isteklerini kabul eder. Bir zamanlar krala gönülden bağlı olan Katolikler, Henry’nin Katoliklik karşıtı seferlerini ve manastırların kapatılmasına tepki göstererek ayaklanırlar. Olaylar sonucunda Thomas Cromwell’in din devrimini gerçekleştirebileceğine dair güveni sarsırılır.

2. Bölümde Neler Oluyor?
Kuzeydeki ayaklanmalar büyüdükçe Thomas Cromwell, Kral’ın üzerindeki etkisinin azalmasından endişelenmeye başlar. İsyancılar Londra’yı tehdit etmektedir. Lord Thomas Darcy’ın Pontefract Kalesi’ni kaybedeceğinden korktuğu haberi yayılınca, Brandon asilere karşı bir ordu yönetmek için çabalarını arttırır. Ancak adamlarını ve silahları taşıyacak yeterli sayıda atı olmadığını keşfeder. Bu sırada emrindeki doktorları bacağındaki ağrıyı azaltmanın hiçbir yolunu bulamayınca Henry, kendi çaresini kendi aramaya başlar ve Leydi Ursula Misseldon’dan yaralarını ve tabii “iştahını” tedavi etmesini ister.

KARAKTERLER
VIII. Henry:
Abisi Arthur’u 15 yaşındayken kaybetmesinin ardından tahtın ilk varisi haline gelen Henry aynı zamanda abisinin geliniyle de evlenerek İngiltere tarihinin en göz kamaştırıcı hükümdarlıklarından birinin alt yapısını hazırladı. Genç Henry muhteşem bir Rönesans prensi olarak artist, müzisyen, sporcu ve din bilimciydi. İlk karısı Aragonlu Katherine’nin bir varis verememesi üzerine daha karanlık tarafları ortaya çıkmaya başladı. Zalim, kaprisli bir kişi haline gelmesinin yanı sıra insanları keyfi olarak idam ettirdiği bir hükümdarlık politikası izledi. Varis sahibi olmaya çalışırken İngiltere Kilisesi’ni dağıttı, kilisenin ganimetlerini yağmaladı ve kendini monarşik hükümdar olarak konumlandırdı. Hükümdarlığı boyunca altı kere evlendi ve Katherine Parr haricinde bütün eşleri Henry’nin gazabından nasibini aldı. Yıllar içinde Rönesans prensi hasta, fazla kilolu, zalim bir kralla dönüştü.

Charles Brandon: Sir William Brandon’un üçüncü oğlu olan Charles Brandon Henry VIII’in en favori arkadaşıydı. 1515’de gizlice Henry’nin kız kardeşi, Fransa Kralı Louis XII’in dul karısı Mary Tutor ile evlendi. Henry’nin Aragonlu Katherine’den boşanmasına destek oldu ve Anne Boleyn ile olan evliliği sırasında sarayda etkisi hızla arttı. 1545 yılında, İngiliz ordusunun Fransa’yı işgal etmesinden bir yıl sonra öldü.

Jane Seymour: Jane, Henry’nin diğer iki eşine yardımcılık yaparken Henry’nin dikkatini çeker. Anne Boleyn’nin idamından 10 gün sonra evlenirler. Jane resmi ve katı bir kişiliğe sahipti. Erkek varis vermenin rahatlığıyla da Henry’ye bir çok konuda meydan okudu. Prens Edward’ın doğumundan kısa bir süre sonra çok hasta olduğu anlaşıldı ve kısa süre zarfında doğum sonrası komplikasyonlar nedeniyle öldü. Ölümünden sonra Henry siyah giydi ve iki yıl boyunca kimseyle evlenmedi. Henry onu hep en sevdiği eşi olarak hatırladı.

Sir Francis Bryan: Sir Francis Bryan çok yetenekli fakat bir o kadar ahlakiyeti düşük bir insandı. Kralın yakın çevresinin güçlü üyesi, tek gözlü şair, diplomat ve askerin şansı yükselirken bir çok insan gözden düştü. Kuzeni Anne Boleyn’in düşüşünde de rol oynadı. Kralın gizli ilişkilerinde aracı oldu.

Robert Aske: Karizmatik hukukçu ve yetenekli konuşmacı Robert Aske büyük ayaklanmanın (Pilgrimage of Grace) lideri oldu. Pilgrimage of Grace, Kuzey İngiltere’de yaklaşık 10,000 kişinin Henry’nin ekonomik, politik ve sosyal politikalarına karşı çıkmasıyla başlayan ayaklanmaydı. Henry, anlaşma ve isyancıları affetme sözleriyle lideri saraya çağırdı. Fakat Aske ve yardımcıları tutuklandı, ihanet sucundan yargılandı ve diğerlerine ders olsun diye idam edildiler.

Clevesli Anne: Clevesli Anne, Henry’nin eşleri arasında en çok aşağılanıydı. Henry tekrar evlenmeye karar verdiğinde ressam Hans Holbein’den eş adaylarını resmetmesini istemişti. Anne’i portresinden beğenen Kral, Cleves Dükü ile evlilik anlaşması imzaladı. Henry kadınlarda eğitime ve kültüre çok önem vermesine rağmen bu meziyetlerin hiçbirine sahip olmayan Anne’in iyi huylu, erdemli ve söz dinler olması onu iyi bir aday yapıyordu. Yeni eşini görmek için sabırsızlanan Henry sonunda haber vermeden Anne’i ziyaret etti. Anne kralın huzuruna çıkmak için hazırlanma fırsatı bulamadığından tepkisinin ne olduğu bilinmiyor, ama o sırada aralarında ne geçtiyse Henry, Anne’den hiç haz etmedi. Fakat evliliği iptal etmek için artık çok geçti, Almanlarla ilişkiler çıkmaza girebilirdi. Böylece Henry, Clevesli Anne’le istemeyerek de olsa evlendi. Bir süre sonra da boşanmak için Anne’in rızası istendi. Henry karısının çok çirkin olduğunu ve onunla aynı yatağı paylaşmaya bile katlanamadığını söylüyordu. Cömert bir anlaşmayla Anne yüksek miktarda mülk sahibi olurken İngiltere Prensesi ilan edildi ve hayatının sonuna kadar İngiltere’de kaldı.

Kardinal Von Waldburg: VIII. Henry’nin korkusuz eleştirmeni ve Protestanların yeminli düşmanı, Von Waldburg III. Papa Paul’ün İngiliz reformlarına karşı olmasının soruşturmasında liderdi. Çok dinci ve inanılmaz Protestan karşıtı olan kardinal aynı zamanda iyi bir sanat koleksiyoneri ve sanat dahisiydi.

"The Tudors", bugün saat 22.15'te e2'de yayınlanacak.

Sayfa Yükleniyor...