The Tudors yeni bölümleriyle e2’de

İngiltere tarihinin en çalkantılı dönemini ve ülkenin çapkın kralı VIII. Henry’nin hayatını anlatan ‘The Tudors’un üçüncü sezonu bu akşam e2’de başlıyor.

05.01.2010 - 12:15

The Tudors yeni bölümleriyle e2’de

İngiltere tarihinin en entrikalı, tutkulu ve karmaşık dönemlerinden birine ışık tutan ‘The Tudors’un üçüncü sezonu başlıyor. Yeni sezonda da XVI. yüzyıl İngilteresi ve ülkenin çapkın, aynı zamanda başına buyruk kral VIII. Henry’nin hayatı ekrana gelecek.

Birinci sezonunda VIII. Henry’nin tahta yükselişi, uluslararası sürtüşmeler, politik karmaşalar yüzünden kral olarak test edilmesi, kendisine erkek bir varis veremeyen Aragonlu Katherine ile yol ayrımları konu alınmıştı. Ayrıca hayatına giren hırslı ve cilveli Anne Boleyn, Henry’nin tüm dengelerini değiştirmiş buna rağmen Elizabeth Blount ile gizli bir ilişki yaşamasına ve Blount’tan Henry diye bir çocuk sahibi olmasına engel olamamıştı.

İkinci sezonunda ise aynı ölçüde çapkın ama daha olgun, güçlü ve acımasız bir kral olarak karşımıza çıkan Henry, Aragonlu Katherine ile boşanmasına izin vermeyen Katolik Kilisesi ile yollarını ayırıyor ve kendini İngiltere Kilisesi’nin başı ilan ediyordu. Roma’yla devam eden sürtüşmeleri sırasında ise gizlice hamile olan Anne ile evleniyordu. Erkek varis vermeyi başaramayan Anne Boleyn’de Henry’nin ilgisini kaybediyor ve kralını Jane Seymour’a kaptırıyordu.

ÜÇÜNCÜ SEZONDAN NOTLAR
Heyecanla beklenen The Tudors’ın üçüncü sezonu Henry’nin Jane Seymour ve Cleves’li Anne ile olan evliliklerine odaklanıyor. Aynı zamanda sezon boyunca İngiltere’nin Roma’dan ayrılması ve manastırların kapatılmasına karşı başlatılan ayaklanmalar, Thomas Cromwell’in çöküşü ve Henry’nin ‘tehlikeli’ Katherine Howard ile ilişkisinin başlangıcıda konu ediliyor.

İLK BÖLÜMDE NELER OLACAK?
Anne Boleyn’in idam edilmesinin ardından VIII. Henry üçüncü kez utangaç, güzel ve soylu Jane Seymour ile evleniyor. Bu arada herkes bu evliliğin bir varisle noktalanması için dua eder. Thomas Cromwell ve Lord Rich gizli planlarının bozulacağını ve arzu ettikleri din devriminin gerçekleşmeyeceğinden şüphe ederler. Lady Mary babasının hakimiyetini kabul etmesi için ölümle tehdit edilir, İspanyol elçinin yönlendirmesi doğrultusunda babasının isteklerini kabul eder. Bir zamanlar krala gönülden bağlı olan Katolikler, Henry’nin Katoliklik karşıtı seferlerini ve manastırların kapatılmasına tepki göstererek ayaklanırlar. Olaylar sonucunda Thomas Cromwell’in din devrimini gerçekleştirebileceğine dair güveni sarsırılır.

KİM KİMDİR?
Jonathan Rhys Meyers........................................... VIII. Kral Henry

Henry Cavill.........................................................Charles Brandon

James Frain..........................................................Thomas Cromwell

Annabelle Wallis.................................................. Jane Seymour

Alan Van Sprang..................................................Sir Francis Bryan

Gerard McSorley..................................................Robert Aske

Joss Stone............................................................Anne of Cleves

Max Von Sydow...................................................Kardinal Von Waldburg

KARAKTERLER HAKKINDA...
VIII. Henry
Ağabeyi Arthur’u 15 yaşındayken kaybetmesinin ardından tahtın ilk varisi haline gelen Henry aynı zamanda ağabeyinin geliniyle de evlenerek İngiltere tarihinin en göz kamaştırıcı hükümdarlıklarından birinin alt yapısını hazırladı. Genç Henry muhteşem bir Rönesans prensi olarak artist, müzisyen, sporcu ve din bilimciydi. İlk karısı Aragonlu Katherine’nin bir varis verememesi üzerine daha karanlık tarafları ortaya çıkmaya başladı. Zalim, kaprisli bir kişi haline gelmesinin yanı sıra insanları keyfi olarak idam ettirdiği bir hükümdarlık politikası izledi. Varis sahibi olmaya çalışırken İngiltere Kilisesi’ni dağıttı, kilisenin ganimetlerini yağmaladı ve kendini monarşik hükümdar olarak konumlandırdı. Hükümdarlığı boyunca altı kere evlendi ve Katherine Parr haricinde bütün eşleri Henry’nin gazabından nasibini aldı. Yıllar içinde Rönesans prensi hasta, fazla kilolu, zalim bir kralla dönüştü.

Charles Brandon
Sir William Brandon’un üçüncü oğlu olan Charles Brandon Henry VIII’in en favori arkadaşıydı. 1515’de gizlice Henry’nin kız kardeşi, Fransa Kralı Louis XII’in dul karısı Mary Tutor ile evlendi. Henry’nin Aragonlu Katherine’den boşanmasına destek oldu ve Anne Boleyn ile olan evliliği sırasında sarayda etkisi hızla arttı. 1545 yılında, İngiliz ordusunun Fransa’yı işgal etmesinden bir yıl sonra öldü.

Jane Seymour
Jane, Henry’nin diğer iki eşine yardımcılık yaparken Henry’nin dikkatini çeker. Anne Boleyn’nin idamından 10 gün sonra evlenirler. Jane resmi ve katı bir kişiliğe sahipti. Erkek varis vermenin rahatlığıyla da Henry’ye bir çok konuda meydan okudu. Prens Edward’ın doğumundan kısa bir süre sonra çok hasta olduğu anlaşıldı ve kısa süre zarfında doğum sonrası komplikasyonlar nedeniyle öldü. Ölümünden sonra Henry siyah giydi ve iki yıl boyunca kimseyle evlenmedi. Henry onu hep en sevdiği eşi olarak hatırladı.

Sir Francis Bryan
Sir Francis Bryan çok yetenekli fakat bir o kadar ahlakiyeti düşük bir insandı. Kralın yakın çevresinin güçlü üyesi, tek gözlü şair, diplomat ve askerin şansı yükselirken bir çok insan gözden düştü. Kuzeni Anne Boleyn’in düşüşünde de rol oynadı. Kralın gizli ilişkilerinde aracı oldu.

Robert Aske
Karizmatik hukukçu ve yetenekli konuşmacı Robert Aske büyük ayaklanmanın (Pilgrimage of Grace) lideri oldu. Pilgrimage of Grace, Kuzey İngiltere’de yaklaşık 10,000 kişinin Henry’nin ekonomik, politik ve sosyal politikalarına karşı çıkmasıyla başlayan ayaklanmaydı. Henry, anlaşma ve isyancıları affetme sözleriyle lideri saraya çağırdı. Fakat Aske ve yardımcıları tutuklandı, ihanet sucundan yargılandı ve diğerlerine ders olsun diye idam edildiler.

Clevesli Anne
Clevesli Anne, Henry’nin eşleri arasında en çok aşağılanıydı. Henry tekrar evlenmeye karar verdiğinde ressam Hans Holbein’den eş adaylarını resmetmesini istemişti. Anne’i portresinden beğenen Kral, Cleves Dükü ile evlilik anlaşması imzaladı. Henry kadınlarda eğitime ve kültüre çok önem vermesine rağmen bu meziyetlerin hiçbirine sahip olmayan Anne’in iyi huylu, erdemli ve söz dinler olması onu iyi bir aday yapıyordu. Yeni eşini görmek için sabırsızlanan Henry sonunda haber vermeden Anne’i ziyaret etti. Anne kralın huzuruna çıkmak için hazırlanma fırsatı bulamadığından tepkisinin ne olduğu bilinmiyor, ama o sırada aralarında ne geçtiyse Henry, Anne’den hiç haz etmedi. Fakat evliliği iptal etmek için artık çok geçti, Almanlarla ilişkiler çıkmaza girebilirdi. Böylece Henry, Clevesli Anne’le istemeyerek de olsa evlendi. Bir süre sonra da boşanmak için Anne’in rızası istendi. Henry karısının çok çirkin olduğunu ve onunla aynı yatağı paylaşmaya bile katlanamadığını söylüyordu. Cömert bir anlaşmayla Anne yüksek miktarda mülk sahibi olurken İngiltere Prensesi ilan edildi ve hayatının sonuna kadar İngiltere’de kaldı.

Kardinal Von Waldburg
VIII. Henry’nin korkusuz eleştirmeni ve Protestanların yeminli düşmanı, Von Waldburg III. Papa Paul’ün İngiliz reformlarına karşı olmasının soruşturmasında liderdi. Çok dinci ve inanılmaz Protestan karşıtı olan kardinal aynı zamanda iyi bir sanat koleksiyoneri ve sanat dahisiydi.

‘The Tudors’un üçüncü sezonu bu akşam saat 22.15'te e2’de başlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...