Tıpta ilk bilgisayarlar savaşı IBM’in Watson’ı ile 10 yıllık tıp bilgisayarı Isabel arasında gerçekleşiyor. IBM’in Jeopardy (Riziko) yarışmasında en iyi kullanıcılarını yenen Watson isimli bilgisayarı tıpta kullanılacak.

American Medical News’ın haberine göre ilaç yaratılışlarında ve erken teşhislerde kullanılacak olan Watson’ın en büyük rakibi ise 10 yıldır kullanılan başka bir bilgisayar Isabel. Isabel Healthcare’in CEO’su ve kurucusu Jason Maude, Isabel’in 10 yıldır öğrendiğini, Watson’un şu an Isabel’in yaptığının farklısını yapamayacağını savunuyor.

Dave Ferrucci’nin başmühendis olarak geliştirdiği Watson, bir soru sorulduğu zaman 200 milyon dokümanı inceleyebiliyor ve gücü 2,880 bilgisayar gücünde.

Yeni medya ve teknoloji dünyasında son günlerde olan bitenlerden bir seçki:

- NCAA’de (Ulusal Kolej Atletizmi Derneği) “Mart Çılgınlığı” devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde televizyonlar için ikinci en kazançlı organizasyonu olan NCAA, televizyon yöneticilerinin gözünde de altın değerinde. Turner Networks’in 14 yıllık haklarını 10,8 milyar dolara satın aldığı organizasyonu CBS, TNT, TBS ve truTV’de yayınlarken, tüm mobil platformlarda da uygulamalarını sunuyor. Turner Sports yeni formatında izleyicilerin bulunduğu eyaletlere göre maçlarını yayınlıyor, bunun meyvesi de Perşembe günü 1991 yılından bu yana televizyondaki en yüksek NCAA reytingini almak oldu. 23 gün süren çılgınlıkta tüm televizyon kanalları maçlarla aynı zamanda önemli dizilerini yayınlamamak için özen gösteriyor.

- Associated Press yeni açıkladığı yazım kurallarına göre haberlerinde “e-mail” yerine “email” yazacak.Benzer bir değişiklik de “web site” yerine “website” yazılması.

- Google sonunda Youtube’e yaptığı yatırımın karşılığını almaya başlıyor. Citi’nin analizine göre Google’ın 2012 yılında Youtube’den 1 milyar dolar gelir elde edecek. 2010 yılında 554 milyon dolar kazanırken, 2011 yılında 876 milyon dolar, 2012 yılında da 1,119 milyar dolar kazanması bekleniyor.

- Guy Kawasaki SXSW’de Mashable ile bir röportaj yaptı “Cezbetme:Kalpleri, düşünceleri ve eylemleri değiştirme sanatı” isimli yeni kitabını tanıtan Kawasaki, Apple’ın günümüzdeki imajını yaratan Apple çalışanlarından biriydi.

- Digg.com’un kurucusu Kevin Rose istifa etti. 2004 yılında Digg’i kuran Kevin Rose yaklaşık bir yıl önce “Yeni Digg”i sunmuş ancak kullanıcıların yoğun eleştirileriyle karşılaşmıştı. Reddit bu karmaşadan büyük yarar sağlayıp Digg’in kullanıcılarının büyük bir bölümünü kaparken; Kevin Rose, yönetim kurulu başkanlığını Matt Williams’a bırakmıştı.

- A.B.D.’deki ekitap satışları geçtiğimiz yıla göre iki katına çıkarken, basılmış kitapların satımı yüzde19.7 azaldı.

- Flash 10.2, Android’lere geldi. Böylece Android 3.0.1 Honeycomb kullanan tabletlerde Flash videolar ve oyunlar oynatılabilecek.

- Angry Birds’ün son sürümü “Angry Birds Rio” tüm platformlarda satışa sunuldu. Amazon Appstore 24 saatliğine Angry Birds Rio’yu bedavaya sunacakken, Apple Appstore’da fiyatı 4 dolar.

- Google Chrome’un logosu değişti. Chrome 3 boyutlu bir logo yerine 2 boyutlu bir logo kullanacak. Google Chrome’un 120 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.