Topbaş da muhalefet istemiyor!

Kadıköy Belediyesi ile yaşanan otopark krizine ilişkin değerlendirmeler yapan İstanbul Belediye Başkanı, muhalefet partilerinin elinde bulunan belediyeler için talepte bulundu ve 'o zaman sıkıntı yaşanmaz' dedi.

09.03.2009 - 19:16

Topbaş da muhalefet istemiyor!

AKP, 29 Mart Yerel Seçimleri'nde gözünü diktiği muhalefet kalelerinden biri olan Kadıköy'e, Kadir Tobaş'la mesaj yolladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı, Kadıköy Belediyesi ile yaşanan otopark olayına ilişkin yaptığı açıklamalarda, Beşiktaş, Şişli, Bakırköy ve Avcılar örneklerini de vererek, "Büyükşehir ile birlikte bu ilçe belediyelerinin yönetimlerini bizim partimizin mensuplarına verirseniz, bu sıkıntılar yaşanmaz" dedi.

KADIKÖY'DEKİ OTOPARK SORUNU
Kadir Topbaş, sivil savunma için alınan 12 aracın hizmete sokulması nedeniyle düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kadıköy Evlendirme Dairesi önündeki otoparkla ilgili ilçe ve büyükşehir belediyeleri arasında yaşanan problemin nasıl çözüleceğine ilişkin soru üzerine Topbaş, Kadıköy'de bahsedilen yerin metrobüsün geldiği alan olduğunu ve orada transfer merkezine ihtiyaç bulunduğunu, Gebze istikametinden gelen ve metrobüse binmek isteyen insanların araçlarını bırakmaları amacıyla burada bir sistem oluşturacaklarını kaydetti.

Bunu kısır çekişmelere meydan vermeden, kent adına yapmak istediklerini belirten Topbaş, ''Bu, bir ilçe belediyesinin işlerine müdahale anlamında görülmemeli. Kaldı ki şirket genel müdürümüz, bu alanın bir bölümünün de belediyenin kendisine hizmet verecek şekilde tahsis edileceğini söylemiş. Burada herkesin duyarlılıkla davranmasını arzu ediyorum. Biz birçok kamu kurum ve kuruluşunun, belediyelerin elindeki parklanma yönetimini tek çatı altında topluyoruz. Bu konuda bize destek olunması lazım. Çok cüzi bedelle verilen bu hizmetin karşılığında gelen para, yine bu şehirde otoparka dönüşmekte'' şeklinde konuştu.

''BU İLÇELERDE BİZİ 5 YIL DENEYİN''
Topbaş, ''Kadıköy Belediyesi araçlarının otoparkın girişini keserek vatandaşın girmesine izin vermediğini hatırlatan ve çözüm için ne yapılması gerektiğini'' soran bir gazeteciye, ''Buradan İstanbullulara ve Kadıköylülere sesleniyorum; Büyükşehir ile birlikte bu ilçe belediyelerinin yönetimlerini bizim partimizin mensuplarına verirseniz, bu sıkıntılar yaşanmaz. Biz İstanbul'a hizmet etmek istiyoruz. Ve kesinlikle siyasi mülahaza yapmıyoruz. Buna benzer birçok belediyede iş yaptık. Bizim kompleksimiz, farklı bir tavrımız yok. Büyükşehir'in şemsiyesi altında olmalarına rağmen tavırları ortada. Bunun çözümü, bu seçimde bu belediyelerde bizi 5 yıl bir deneyin. Bakın Kadıköy nasıl değişiyor. Hangi noktaya geliyor. 10 yılı, 15 yılı kaybettiniz. Gelin 5 yıl bizi deneyin ve 5 yıl sonra konuşalım. Bu tavırlardan kurtulmak için, bu kısır çekişmelerin ortadan kalkması için bize bu konuda destek verirseniz kökten bu işler çözülür. Beşiktaş, Şişli, Bakırköy ve Avcılar'da hep bunları yaşıyoruz'' diye konuştu.

Topbaş, İstanbul gibi bir kentte ilçe belediyeleri kadrolarının Büyükşehir Belediyesi'nin kadrosuyla birlikte gelmesi önerisini yineleyerek, ''Başarısız olursa da tamamen gitmeli. Bürokratik deneyimim sonucu bunu gördüm. Bu bize yetişmez ancak ilerde böyle bir şeyin bu kente daha faydalı olacağını düşünüyorum'' dedi.
Topbaş, CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projelere ilişkin, ''Proje diye anlattıkları bizim sitelerden bakarak, şu anda yaptığımız, yapmakta olduğumuz veya bir kısmını bitirdiğimiz projeler. İstanbul 34 projelik bir kent değil. İstanbul'da binlerce projeye ihtiyaç var'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Kılıçdaroğlu'nun projelerinin yer aldığı kitabı inceleme fırsatınız oldu mu? Bu projelerin birçoğunun sizin projelerinizle benzer olduğu görülüyor. Neler söyleyeceksiniz?'' sorusuna Topbaş, ''Doğrudur'' yanıtını verdi.

İstanbul'a bir ay önce gelip de kentin problemlerini, gelişimini veya dünyayla yarışını sağlamanın mümkün olmadığını ifade eden Topbaş, '''80 kilometre metro yapacağız' deniliyor. Bu hangi bilgiye, bilimsel araştırmaya dayanıyor. Tamamen siyasi bir söylem. Oturup da birkaç aya bitirilecek iş değil. 'Monoray yapacağım.' Neye göre, hangi yolculuk talebine göre? Hangi akslarda saatte kaç kişi taşınması gerekiyor? Nasıl bir yolculuk talebi var? Veya oraya taşıdıktan sonra hangi istikamete insanlar entegre olacak? Ucu, sonu, başı belli olmayan bir fikir. Gördüğünüz, proje diye anlattıkları bizim sitelerden bakarak, bizim şu anda yaptığımız, yapmakta olduğumuz veya bir kısmını bitirdiğimiz projeler. İstanbul 34 projelik bir kent değil ki. İstanbul'da binlerce projeye ihtiyaç var'' dedi.

Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları yatırımlardan tünel yolu 14 Mart'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile hizmete açacaklarını belirterek, ''Bunları algılamaları, tespit etmeleri, bunlarla ilgili çalışma yapmaları 3-5 kişiyle olacak iş değil. Sadece bir siyasi söylem'' diye konuştu.

''TAPUSUZ EV KALMAYACAK''
Bir gazetecinin, Kılıçdaroğlu'nun projeleri arasında ''250 metrekareyi geçmeyecek konutlarla ilgili tapusuz ev kalmayacak'' önerisinin yer aldığını hatırlatarak, bunun mümkün olup olmadığını sorması üzerine Topbaş, ''O kadar bol keseden atarsınız ki seçim sathı, ne söylerseniz söyleyin. Birilerinin geçmişte neler söylediklerini biliyoruz. 'İstanbul'da su bedava, süt bedava.' Bunu söylersiniz. O araziler arasında şahıs mülkiyeti var. Yani özel mülkiyetteki arazileri nasıl vereceksiniz? Devletin, kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyenin arazileri var, nasıl vereceksiniz? Tabii ki bir bedelle vermeniz lazım, belediyenin arazisini verirken. 'Ben veririm' dediğiniz zaman, o başka bir yönetim anlayışıdır. Orada özel mülkiyete, tapu mülkiyetine müdahale edemezsiniz. Bu, bol keseden atmaktan başka bir şey değil. Seçim vaadi olarak İstanbul'da biraz daha insanların gönlünde yer tutabilir miyim diye bir çabadır. Bunlar iş değil, proje değil. Bu kadar mesnetsiz, bir devlet adamı vasfından uzak bir tavır olarak görmekteyim'' dedi.

Topbaş, bir gazetecinin, CHP'li Gürsel Tekin'in kendisine yönelik ''Bir daha  Kılıçdaroğlu ile ilgili açıklama yaparsa onu perişan ederim'' dediğini ifade etmesi üzerine de ''Sayın Gürsel Tekin, Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi olmak için müracaat etmiş adaylardan biri. Onun kalkıp da afra tafra yapması, şahsiyetini, tavrını, hünerini gösterir. Biz onları muhatap almayız. Bizim muhatabımız şu anda İstanbullular. Kendileri hünerlerini, çalışma stratejilerini ortaya koysunlar. Kendilerinin başarılarını biz biliyoruz. Daha önce kaç defa meclise uğradı. Hangi önergelere imza attı, hangi konuları sorguladı diye sormanız lazım'' şeklinde konuştu.

''SU FİYATLARINDA İNDİRİM YOK''
Topbaş, barajların doluluk oranının yüzde 85'e çıktığını hatırlatan ve su fiyatlarında bir indirim olup olmadığını soran gazeteciye, şu anda İSKİ'nin çok ciddi yatırımlar yaptığını, ileri derecede biyolojik arıtma tesisleri kurduğunu, bu yatırımları yapmak için kaynağa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu nedenle su fiyatlarının düşürülmesinin gündemde olmadığını belirten Topbaş, şu andaki su bedelinin 2004 yılı öncesinden düşük olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...