Türkiye'den Kıbrıs'ta çözüme tam destek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta iki tarafın üzerinde mutabık kalacağı bir çözüme tam destek vereceklerini açıkladı.

Haberler 31.08.2016 - 22:51

Türkiye'den Kıbrıs'ta çözüme tam destek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya gelerek müzakerelerin en kritik aşamalarından biri olarak nitelenen yoğunlaştırılmış tur hakkında bilgi aldı.

’nin bugüne kadar müzakere sürecine tam destek verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, çözüm konusunda Ankara ile Lefkoşa arasında ortak bir anlayış bulunduğunu söyledi.

Dışişleri bakanı Çavuşoğlu “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve baş müzakerecinin müzakere heyetiyle yürüttüğü sürece destek verdik. Müzakerelerin seyri ile ilgili Ankara’yla Lefkoşa arasında iyi bir diyalog var ve bilgilendirme açısından herhangi bir eksiklik yoktur” dedi.

Kıbrıs müzakere sürecinde hassas bir döneme girildiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, tarafların önünde ’nin garantisi, güvenlik, mülkiyet gibi zorlu konular bulunduğunu söyledi.

Bu konulardan bazılarının 3 garantör ülkeyle Kıbrıs’taki tarafların katılacağı 5’li konferansta ele alınacağına işaret eden Mevlüt Çavuşoğlu, bazı meseleleri Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias’la Girit’te gerçekleştirdikleri gayrı resmi toplantıda görüştüklerini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, "Bir an evvel bu çabaların sonuç getirmesini istiyoruz. Ve bir an evvel 3’lü ve 5’li formatta toplantıların gerçekleşmesini, Kıbrıs’ta bu fırsatın kaçırılmamasını arzu ediyoruz. her zaman herkesten bir adım önde oldu aynı desteği sürdüreceğiz" diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ysa, ’nin adada kalıcı barışa verdiği desteğin önemini vurguladı ve 2016’nın çözüm için bir hedef olarak belirlendiğini belirterek “Türkiye de bu hedefi sonuna kadar destekliyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...