Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ifade veriyor.

İlişkili Haberler


Özden Örnek'e ait olduğu ileri sürülen günlüklerdeki bilgiler ile emekli Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Erugur ile Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’den ele geçirilen belgelerin bir biriyle örtüştüğü 2. Ergenekon iddianamesinde yer alıyor.

İddianamede, Şener Eruygur’un talimatıyla Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde darbe çalışmaları için bir ekip oluşturulduğu, bu ekibin teknik dinlemelerin başına Albay Hasan Atilla Uğur ve İstihbarat Daire Başkanlığı’na Levent Ersöz'ün getirildiği öne sürülüyor.

İkinci Ergenekon iddianamesinde şu ifadelere yer verildi: “Şener Eruygur ve Hurşit Tolon yöneticisi oldukları örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda gerçekleştirmeyi planladıkları darbeyi TSK bünyesinde emir ve komuta zinciri altında yapabilmek için öncelikle dönemin Hava Kuvvetler Komutanı İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutan Aytaç Yalman ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ile temasa geçti.

Öncelikli plan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü istifa ettirmek daha sonra Aytaç Yalman’ı geçici olarak Genelkurmay Başkanlığı’na getirmekti. Sonraki aşamada ise Aytaç Yalman görevi bırakacak, Ergenekon terör örgütü yöneticisi Hurşit Tolon, Kara kuvvetleri Komutanlığı’na Şener Eruygur ise Genelkurmay Başkanlığı’na getirilecekti. Kuvvet komutanları ‘Ülkeyi kaosa sürükleriz’ tehdidiyle Özkök’e istifa etmesi yönünde baskı yaptılar.”

2. iddianamenin 189. sayfasında “Sarıkız” kod isimli darbe planının Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in günlük notlarından elde edildiği anlatılarak bu planın Şener Eruygur, Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına tarafından hazırlanmış olabileceği iddia ediliyor. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde “Cumhuriyet Çalışma Grubu” ismiyle darbe hazırlıklarını planlayan ve organize eden muvazzaf askerlerden oluşan bir grup kurulduğu öne sürülüyor.

“Sarıkız” adlı darbe planının darbe öncesi ülkede darbe zemini oluşturmak için yapılması gereken faaliyetleri, “Ayışığı” ve “Yakamoz” isimli darbe planlarının darbenin bizzat aktif olarak nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği yönünde çalışmaları içerdiği, “Eldiven” isimli planının ise darbe sonrası yapılacak faaliyetleri kapsadığı ileri sürülüyor.

Günlüklerde, “Sarıkız” planı, Şener Eruygur’un liderliğinde ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile Deniz Kuvvetleri Komutan Ooramiral Özden Örnek’in desteğiyle başlatıldı. Ancak, Yalman ve Örnek’in kararsız kalması ile dönemin 1. Ordu komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Genelkurmay 2. Başkanı İlker Başbuğ da soğuk bakınca girişim sonuçsuz kaldı.

Günlükte, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök’ün de darbeye karşı olması nedeniyle planların sonuçsuz kaldığı belirtiliyor.