Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan “Gezindim Boş Odalarda”, Türk edebiyatına damgasını vuran şairlerin yaşamları hakkında belki de son tanıkların ağzından anlatılanların derlendiği bir kaynak çalışması. Gezindim Boş Odalarda’da; Sabahattin Kudret Aksal, Salâh Birsel, Edip Cansever, Ahmet Muhip Dıranas, Attilâ İlhan, Behçet Necatigil, Tahsin Saraç, Cemal Süreya ve Can Yücel’in eşleri şairleri anlatıyor.

Geçmişten haber veren anı, mektup ve fotoğrafların tarihe geçmesini sağlayan eserde; şairlerin eşleri aynı zamanda yaşadıkları dönemin kültürel, sanatsal, tarihsel özelliklerine de ışık tutuyor.

Münire Aksal, Sabahattin Kudret Aksal için; “Şiire merakı doğuştandı. Ben onun masa başında oturarak çalıştığını görmedim” derken, Güler Yücel ise Can Yücel için; “’Yaşamım benim en güzel şiirimdir’ adlı şiirinde yaşamla şiirini ayrı tutmadığını gösteriyor zaten. Bu şiiri Adana Cezaevi’nde yazdı. Cezaevi koşullarında bile yaşamın bir şiir olduğunu ve en güzel şiirin de kendi yaşamı olduğunu vurguladı” diyor.

Gezindim Boş Odalarda adlı kitapta Türk edebiyatının çok değerli bu dokuz şairinin detaylı özgeçmişleri de yer alıyor.