Tunçer,yıllardır çok uluslu maden tekellerine karşı mücadele ettiklerini, etmeye de devam edeceklerini söyledi. ''İşin tadına, tuzuna siyanür bulaştıracaklar'' diyen Tunçer, şöyle konuştu:

''Bizler 'kefen parası' diye bir kenara koyduğumuz altınımızı, incimizi vermeye hazırız. Yeter ki onlar bu tarihi mirasımızı kirletmesinler, yok etmesinler. Kaz Dağları'nın üstü altından daha değerlidir. Biga Yarımadası'nda bulunan tüm yerleşim yerleri, Kaz Dağları'ndan çıkan suyu içmekte ve kullanmaktadır. Biz, Kaz Dağları'ndan çıkan temiz ve berrak suyu şişeleyip, ülke geneline satmak için çalışma yürütüyoruz. Onlar ise bu suları kirletiyor, yüzyıllardır gözümüz gibi koruduğumuz ormanları talan ediyor, daha fazla talan etmek için işletme ruhsatı alıyorlar.

Tunçer, sabrın da bir sınırı olduğunu ifade ederek, ''Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Bayramiçlidir. Bizler sabırlı insanlarız, ama haksızlığa dayanamayız. Gökhan da bir Yörük ve artık dayanamadı, patladı. Bayramiç meyveciliğin, hayvancılığın önemli merkezlerinden biri. Buralardan çıkarılacak altından daha fazlasını, üreterek ekonomiye katıyoruz. Elma, şeftali, kiraz, sebze ve Ezine peynirini üretiyoruz. Bunlar halk sağlığı için önemli yiyecekler. Altın ise süs eşyası'' diye konuştu.

Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan ise ilçenin önemli bir meyve üretim merkezi olduğuna işaret ederek, Bayramiç'te yetiştirilen elmanın Türkiye'deki elma piyasasının yüzde 5'ini sağladığını dile getirdi. Pehlivan, 'Bu kadar önemli tarım ve hayvancılık bölgesi olan Kaz Dağları'nın yok edilmesine izin verilmemelidir. Siyanür sözcüğü bile bu bölgenin yok olmasına neden olur. Bayramiç elması, kirazı, Ezine peyniri yok olursa, bu yörenin halkı aç kalır. Bizleri altın uğruna açlığa mahkum etmesinler'' dedi.