‘Uzay Ferrarisi' Dünya’ya çakılacak

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) görev dışı kalan ve yörüngede başıboş dolanmaya başlayan GOCE uydusunun, Dünya’ya çakılacağo belirtildi.

11.11.2013 - 14:22

‘Uzay Ferrarisi' Dünya’ya çakılacak

Avrupa’nın ölü uydusu, korkulduğu gibi inşa edildiği kıtaya düşmeyecek. Gök bilimciler, ESA’ya ait olan kullanım dışı GOCE uydusunun, okyanus veya kutup bölgelerine düşmesini bekliyor.

Gök bilimciler, 1 ton ağırlığındaki uydunun atmosfere girdiği zaman 80 km yükselikte erimeye başlayacağını, geriye bir otomobil motoru büyüklüğünde 200 kg’lık bir parçanın kalacağını belirtti.

Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer (GOCE) uydusundan geriye kalan parça ise 90 kg’luk daha küçük parçalara bölünecek.

İtalya Uzay Ajansı, enkazın yerleşim birimlerine düşmesi olasılığının çok düşük olduğunu belirtirken, ESA, bir kişinin lotoyu kazanma olasılığının, enkazın altında kalma olasılığından 250 bin kat daha yüksek olduğunu belirtti.

Mart 2009'da göreve bavşlayan ve parlak tasarımıyla ‘Uzay’ın Ferrarisi’ olarak adlandırılan GOCE, Dünya’nın yerçekimindeki değişimleri haritanlandırmakta kullanıldı.

GOCE, yakıtı tamamen tükendiğinde 260 km yükselikten Dünya’ya düşmeye başlayacak.

ESA, 56 yıllık uzay uçuşu tarihinde, Dünya'ya 15 bin ton enkaz düştüğünü ancak bir insanın bile isabet almadığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...