Uzman ekip neden gelemedi?

Göçük altında kalan işçilerin hayatlarını kaybettiklerini kamuoyuna duyuran CHP milletvekili Abdullah Özer'in, 'Uzman ekip hala Zonguldak'ta' açıklaması, kafalarda soru işaretleri yarattı.

11.12.2009 - 00:08

Uzman ekip neden gelemedi?

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı beldesindeki maden ocağında, dün akşam saat 20.00 sularında meydana gelen grizu patlaması ve göçük nedeniyle 19 işçi hayatını kaybetti.


Saatler süren umutlu bekleyişe, gece yarısı saat 01.00 gibi NTV'de yapılan açıklama son verdi. CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, göçük altında kalan 19 işçinin hayatlarını kaybettiklerini açıkladı.

Göçük haberinin ardından, arkadaşlarını kurtarmak için ocağa inen bazı işçilerin zehirlendiği haberleriyle birlikte gözler, Zonguldak'tan geleceği açıklanan uzman ekibe çevrilmişti. CHP'li Özer, üzücü açıklamasında bu konuya da değindi ve 'Ekibin hala Zonguldak'ta olduğu bilgisini aldım..." dedi.

Bu açıklama, 'bir ihmal mi var?' sorusunu akıllara getirirken, Zonguldak Valisi Erdal Ata da NTV'de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ata, "Zonguldak'tan gitmesi beklenen uzman ekip, neden bu saate kadar olay yerine varamadı?" sorusuna, "Saat 22.00 sularında haber bize ulaştı ve yaklaşık 1 saat içinde ekip hazır hale geldi. Nakli hava yoluyla gerçekleştirmek için girişimde bulunduk ve Genelkurmay'dan 2 helikopter tahsis edildi. Ancak, maalesef hava şartları nedeniyle helikopter Zonguldak'a ulaşamadı. Biz de 5 dakika önce (01.20) ekipleri karayoluyla yola çıkardık" şeklinde konuştu.

"BENİM UMUDUM YOK"
Umutlu bekleyişin sürdüğü dakikalarda, Zonguldak'tan uzman ekibin yola çıktığı haberini veren TTK Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur, NTV'ye yaptığı açıklamada, "Aradan epey zaman geçti. Patlamadan sonra karbonmonoksit gazı etkili olmuştur. Çalışmalar devam ediyor. Havalandırma sağlandı. Bizden giden ekiplerin inişinde hava şartları nedeniyle sorun yaşanabilir. Koordineli bir çalışma var ama aradan geçen süre göz önüne alındığında açıkçası benim fazla umudum yok" şeklinde konuşmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...