Üzmez 'cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'ten de yargılanacak

Yazar Hüseyin Üzmez'in, mağdur çocuk B.Ç'nin avukatı Nevin Canbaz'ın yaptığı başvurunun Yalova Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesi üzerine ''cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'' suçundan da yargılanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 26.05.2009 - 12:57

Üzmez 'cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'ten de yargılanacak

Mudanya'da 26 Nisan 2008 tarihinde düzenlenen operasyon sonucunda tutuklanan ancak ilk duruşmada tahliye edilen yazar Hüseyin Üzmez ile mağdur çocuk B.Ç'nin annesi Livaze Ç'nin yargılanmasına devam edildi.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz sanıklar Hüseyin Üzmez (76) ve Livaze Ç. (36) hazır bulundu.

Mağdur çocuğu avukat Nevin Canbaz'ın temsil ettiği duruşmaya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunu temsilen Muhakemat Müdürlüğü avukatı Selma Ergüner, B.Ç'nin babası Bekir Ç. ve Üzmez'in iki avukatı katıldı.

Mahkeme başkanı Kadir Ünal, duruşmada, Canbaz'ın iki sanık hakkında yaptığı başvuru üzerine Yalova Ağır Ceza Mahkemesinin Bursa Cumhuriyet Savcılığının ''cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'' suçuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığı kararının kaldırılması üzerine Bursa Cumhuriyet Savcılığının sanıklar hakkında bu suçla ilgili kamu davası açtığını belirtti.

Kamu davasının mahkemenin 22 Nisan 2009 tarihli oturumunda, mahkemenin dava dosyasıyla, ilgisi bulunması üzerine birleştirme kararı verildiği, bu karara istinaden sanıklar Hüseyin Üzmez ve Livaze Ç. hakkında açılan ''cinsel amaçlı hürriyeti tahdit'' dosyası ile ''çocuğun cinsel istismarı'' dosyasının tek dosyada birleştirilmesine karar verildiğini kaydeden Ünal, birleştirilen iddianamenin taraflara ulaşıp ulaşmadığını sordu.

Mağdur avukatı Canbaz, iddianamenin ulaştığını belirtti, ulaşmadığını bildiren sanık avukatlarına iddianamenin elden verilmesi kararlaştırıldı.

Ünal, mağdur B.Ç'nin testten geçirilmek üzere 4 Haziranda Adli Tıp Genel Kurulu'na davet edildiğini belirterek, bu muayenenin sonucunun beklenmesini, bu nedenle duruşmanın ertelenmesini kararlaştırdı.

Bu arada, duruşmaya katılmak için erken saatlerde Bursa Adliye Sarayı'na gelen Üzmez'e koruma olarak tutulduğu öne sürülen 5 kişi eşlik etti.

Hüseyin Üzmez, adliye girişinde gazetecilerin, ''hürriyeti tahdit'' suçundan da yargılanacağını anımsatarak görüşlerini sormaları üzerine, ''Ne söyleyeyim. Takdir Allah'ın, karar mahkemenin'' dedi.

Üzmez, duruşma çıkışında da adliyenin otoparkından kendisine ait otomobille ayrıldı.

B.Ç'nin babası Bekir Ç. de çıkışta kızının tekrar Adli Tıp Kurumuna gönderilmesiyle ilgili sorulara, ''Mahkemenin sonucunun bekleyeceğiz. Yapacak bir şeyimiz yok'' yanıtını verdi.

Anne Livaze Ç. ise ''Herkes kendini tatmin edebilmek için rapor hazırlıyor'' dedi.

Öte yandan, 'Halkevci kadınlar'' da duruşmadan önce Bursa Adliye Sarayında basın açıklaması yaparak Hüseyin Üzmez'i protesto etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...