Üzmez olayında psikiyatrist istifa etti

Adli Tıp'ta istifa şoku...Hüseyin Üzmez tarafından taciz edildiği iddia edilen B.Ç.'nin muayene edileceği gün Çocuk Psikiyatristi Ayten Erdoğan istifa etti.

NTV Haber 16.04.2009 - 16:46

Adli Tıp Kurumu'na Hüseyin Üzmez Davası'ndan sonra atanan ilk çocuk psikiyatristi olan Ayten Erdoğan eleştirilerini 27 maddede toplayarak istifa etti.

Erdoğan, B.Ç.'ye yeniden "ruh sağlığı etkilenmemiştir" raporu verileceğini ileri sürdü.

Ayten Erdoğan, genel kurulda uzmanlık alanı ile ilgili görüşülecek bazı vakalarda, cinsel istismara uğrayan çocukların ruh sağlığı bakımından uzun süreli ve ciddi sorunlar yaşayacağı sonucuna vardığını ifade etti.

Baba tarafından cinsel istismara uğrayan iki çocuk ile kamuoyunca bilinen başka bir cinsel istismar vakasındaki kararlarda, çocuk psikiyatristi olmayan kişilerce, çocukların ruh sağlığının bozulmadığı yönünde görüş bildirildiğini hatırlatan Erdoğan, dilekçesinde ''Dava dosyasını tetkik ettiğimde cinsel istismar olayının var olduğu, ruh sağlığının bozukluğuna dair ilgili branştan raporunun olduğu ve hem cinsel istismara uğrayan hem de annesi tarafından desteklenen bir çocuğun da bilimsel verilere göre ruh sağlığının bozulmaması mümkün görülmemektedir'' görüşüne yer verdi.

"Bu ortamda genel kurula girip vakayı sağlıklı şekilde değerlendirmem mümkün olamayacaktır" ifadelerini kullanan Erdoğan, görevine yeni başlayan başkana sorunların çözümü için fırsat ve destek vermek, mevcut Adli Tıp Kurumu sisteminin değişmesi için başta kanun koyucu olmak üzere tüm yetkililerin dikkatini çekmek bakımından istifanın zorunlu hale geldiğini bildirdi.

Yazar Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına uğradığı öne sürülen B.Ç, Adli Tıp Kurumu Genel Kurulunda muayeneden geçirilmek üzere İstanbul'a götürülmüştü.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ''sanık Hüseyin Üzmez tarafından kendisine karşı işlendiği iddia olunan fiilden dolayı beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde'' Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan hakkında rapor istediği 14 yaşındaki B.Ç, barındığı Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı yurttan alınarak önce Bursa Adliye Sarayı'na getirildi.

Mağdur çocuk, adliyedeki işlemlerin ardından sosyal hizmet uzmanları tarafından feribotla İstanbul'a, oradan da Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi.

B.Ç'nin, Adli Tıp kurumundaki görüşmeye tek başına alındığı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...