Üzmez'in kelepçeleri çıkmadı

Cinsel istismar davasında yeniden tutuklanan eski Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, adliyeye elleri kelepçeli geldi. 20 yıl hapsi istenen Üzmez'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

24.07.2009 - 10:30

Üzmez'in kelepçeleri çıkmadı

Sekizinci kez hakim karşısına çıkacak olan Hüseyin Üzmez, sabah saat 09:30'da cezaevi aracıyla Bursa Adliyesi'ne getirildi.

Ellerinde kelepçe olan Üzmez, adliyenin arka bölümünden içeri alındı. Üzmez gazetecilere duruşma sonrasında açıklama yapacağını söyleyerek, "Yanıma gelebilirseniz gelin, konuşacaklarım var" dedi.

Duruşmada Üzmez'in avukatı, mağdure B.Ç'nin bir üniversite hastanesinde uzman çocuk psikiyatrisleri nezaretinde yeniden muayeneden geçirilmesini istedi. Mahkeme heyeti, bu talebi reddetti.

Hüseyin Üzmez, "Vekillerimin beyanlarını kabul etmiyorum. Asıl sanık benim. Beni dinlemiyor musunuz? Orada yatan benim, çileyi çeken benim. Arabın derdi kırmızı papuç, benim derdim de tahliye olmak. Tahliye edildim mi?'' dedi.

Mahkeme başkanı, ''Sen oturduğun yerden burada konuşulanları dinlemedin mi? Avukatların taleplerde bulundu, Cumhuriyet Savcısı da mütalaasını veriyor'' demesi üzerine Üzmez, ''Ben tutuklanınca 20 yaşındaki eşim yalnız kaldı ve 3 kez intihar girişiminde bulundu. Tahliyemi istiyorum'' diye karşılık verdi.

B.Ç'nin babası Bekir Ç. ise duruşmada kızının psikolojisinden bahsedildiğini. ancak kızının asıl sıkıntıyı şu an yaşadığını ifade ederek, ''Gözümün önünde, 14 yaşındaki kızımın arkasından hastane koridorlarında iğneyle koşturuyorlar. Onun psikolojisini siz düşünebiliyor musunuz? Ben de çocuğumun dinlenmesini istiyorum'' diye konuştu.

SAVCI 20 YIL HAPSİNİ İSTEDİ
Savcı, Hüseyin Üzmez'in çocuğun cinsel istismarı suçundan 20 yıla kadar hapsini, hürriyeti tahdit suçundan ise beraatini istedi. Savcı, tutuksuz sanık anne Livaze Ç. hakkında ise iki suçtan da beraat talep etti.
        
Savcının mütalaasının ardından söz alan Hüseyin Üzmez, şöyle konuştu:

"Sabahtan beri asker arkadaşlarla konuşuyoruz. Ben utanıyorum, yerin dibine giriyorum. Öyle bir şey olmamıştır. Kız beni dedesi gibi sayıyor, her derdini bana anlatıyor. Kime aşık olduğunu bile bana söyledi. Murat'ı ve Ceyhun'u bana anlattı... Ben, vatanını, milletini seven dini bütün bir insanım. Adalate inanıyorum. Tutuklama kararının kaldırılmasını istiyorum. Tahliyemi talep ediyorum. Mütalaayı kabul etmiyorum."

Üzmez'in avukatları, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasına hazırlık yapmak için mahkeme heyetinden süre istedi.

Hüseyin Üzmez'in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Bu arada, duruşma salonu çıkışında, Üzmez'in yakını olduğunu söyleyen bir kişi, basın mensuplarına ''İstediğiniz oldu. Mutlu musunuz?'' diyerek tepki gösterdi.

Hüseyin Üzmez, 14 Temmuz'daki duruşmada Adli Tıp Kurumu'nun 15 yaşındaki B.Ç. için ilk raporun aksine "ruh sağlığı bozulmuştur" yolundaki raporu üzerine tutuklanmıştı. Üzmez'in tutuklama kararına yorumu ise "Allahın takdiri" olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...