Uzun topuklunun bedeli

Sık sık uzun topuklu ayakkabı giyen kadınların ödediği bedel uzun vadede ayakkabı fiyatının çok üstüne çıkabilir.

Haberler 24.07.2010 - 10:16

Uzun topuklunun bedeli

Vitrinde gördünüz, bir bakışta aşık oldunuz. İncecik bir topuk, uzun mu uzun, rengi de kırmızı. Partide bütün gözler üzerinizde demek. Fiyatı da makul.

Ne yazık ki, tendonlarınız aynı fikirde değil. Araştırmalar, sürekli yüksek topuklu ayakkabı giymenin biyolojik fiyatının da yüksek olduğunu gösteriyor.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve ultrason tekniklerinden yararlanan araştırmacılar, yüksek topuklu ayakkabı giyme alaışkanlığında olan kadınlarla düz ayakkabı giyenlerin baldır kaslarıyla Aşil tendonlarını (kasları kemiğe bağlayan doku) karşılaştırmışlar.

Journal of Experimental Biology dergisinde yayımlanan bulgular, uzun topuk düşkünü kadınların baldır kas liflerinin, düz ayakabılılarinkinden yüzde 13 daha kısa olduğunu ortaya koyuyor. Tendonların boylarındaysa beklenenin aksine fark yok. Ancak, uzun topuklu giyenlerin tendonları esnekliği, düz ayakkabılılarınkinden yüzde 20 daha az.

Araştırmacılar, tendonlardaki sertleşmenin kasın işlevselliğindeki kaybı karşılamasına karşın, topukluların çıkartılıp tendonların gerilmeye başlamasıyla acıya yol açtığını belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...