Virüsleri cebimizde taşıyoruz

USB belleklerle bulaşan INF/Autorun kodlu virüsler, bilgisayar tehdit raporlarında birinci sıraya yükseldi.

23.09.2010 - 09:36

Virüsleri cebimizde taşıyoruz

Bilgisayarlara yönelik son Dünya Tehdit Raporu’na göre Ağustos ayında, USB - Flash Disk gibi çıkarılabilir aletlerden bulaşan “INF/Autorun” kodlu virüsler, dünya tehdit sıralamasının birinci numarasına yerleşti. INF/Autorun’un en sık tespit edilen tehlikeye dönüşmesiyle birlikte son iki yıldır dünya tehdit liderliğini kimseye bırakmayan “Conficker” adlı solucan ikinciyi sıraya geriledi.


NOD32’nin yaratıcısı ESET’in gelişmiş malware raporlama aracı olan ThreatSense.Net® analizlerine göre Ağustos ayının, dünyada en sık tespit edilen tehdidi yüzde 7.76 ile INF/Autorun sınıfı zararlı yazılımlar oldu.

Bu dosya ağırlıklı olarak ceplerde taşınan USB bellek gibi çıkarılabilir medyaların bilgisayara takıldığında ne işlem yapılması gerektiğini bildiren bir takım veriler içeriyor. Windows İşletim Sistemi’ndeki varsayılan autorun ayarı, çıkarılabilir medyaları takıldığında autorun.inf listesindeki programları otomatik olarak başlatma görevi üstleniyor.

Kendilerini çıkarılabilir aygıtlara kopyalayan birçok zararlı yazılım olduğundan programın birincil dağıtım mekanizması bu olmasa bile zararlı yazılım kodlayıcıları, bulaşma riskini arttırabilmek için her zaman ekstra bir şeyler katıyorlar.

Daha önce üçüncü sırada yer alan ve çıkarılabilir aygıtlardan gelen tehditler, birinci sıraya yükselirken, yıllardır en sık görülen tehdit olan Win32/Conficker, yüzde 4.89 ile ikinci sıraya geriledi. Temmuz ayında dördüncü sırada olan Win32/PSW.OnLineGames adlı zararlı yazılım ise yüzde 3.82 ile Ağustos’ta üçüncü sıraya çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...