Voyager-1 sınırda

NASA, 1977'de fırlatılan Voyager-1 uzay aracının Güneş Sistemi'nin ''kenarına'' yaklaştığını açıkladı.

14.12.2010 - 11:12

Voyager-1 sınırda

5 Eylül 1977 tarihinden bu yana sürdürdüğü yolculuğu boyunca Güneş Sistemi'ne ait gezegenler ile bu gezegenlerin uydularını ve diğer yapıları inceleyerek dünyaya bilgi gönderen 815 kiloluk insansız uzay sondası Voyager-1'in Güneş Sistemi'nin sınırına yaklaştığı bildirildi. NASA yaptığı açıklamada, Voyager-1'in 4 yıl içinde Güneş Sistemi'nden ayrılarak yıldızlararası uzaya gireceğini belirtti.

Voyager-1, 2004'ten bu yana, Güneş fırtınalarının hızla azalıp yıldızlararası gazların etkili olduğu bölgede yolculuğuna devam ediyordu.

NASA'nın açıklamasına göre, insansız uzay aracının gönderdiği son verilerden, bulunduğu yerde sistemin uzak bölgelerine atom altı parçacıklar taşıyan Güneş fırtınalarının sıfıra indiği ve aracın Güneş Sistemi'nin kenarına yaklaştığı anlaşıldı.

Dünya'dan en uzakta bulunan insan yapımı nesne olan Voyager-1, aynı zamanda Jüpiter ve Satürn'ün uydularına ait detaylı fotoğrafları elde eden ilk sonda.

Voyager-1 üzerinde bulunan altın kaplama plakada, Güneş Sistemi'nin bulunduğu yer ve Dünya üzerindeki tüm dillerden selamlamaları içeren ses kaydı bulunmakta. Voyager-1 üzerinde bulunan altın kaplama plakada, Güneş Sistemi'nin bulunduğu yer ve Dünya üzerindeki tüm dillerden selamlamaları içeren ses kaydı bulunmakta.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...