Vural: İdamı siz kaldırdınız

Başbakan Erdoğan’ın “Öcalan’ı idamdan MHP kurtardı” sözlerine tepki gösteren MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Tek bir MHP’linin oy kullandığı iddiasını ispatlamayan şerefsizdir, alçaktır” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2012 - 16:07

Vural: İdamı siz kaldırdınız

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın ’nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar’ı ziyaret etmesiyle ilgili olarak, “Cerrahlarımızın ellerine sağlık ama siyasette de bu kadar yüz değiştiren bir siyasetçi dünyada var mıdır bilmiyorum. Adeta siyasetin binbir suratı'' diye konuştu.

Vural, şunları söyledi:

“Başbakan köşeye sıkıştı yine. 'İdamdan kurtaran sensin' diyor. Dinin yarısı insaf. İdamın kaldırılmasında MHP'liler aleyhte oy kullandı. MHP'nin duruşu açık ve net. İdamın kaldırılması için imza veren sizsiniz. 2004'te idamın kaldırılmasına ilişkin protokolü imzalayan sizsiniz. Şimdi hangi yüzle kalkıp MHP'ye dil uzatıyorsun.

Eğer bir tek MHP'linin terörist başının idamının kaldırılması noktasında oy kullandığını iddia eden varsa bunu ispatla mükelleftir. İspat edemeyen şerefsizdir, alçaktır.

PKK ile görüşen sensin. 'Ben gönderdim' diyorsun. Müzakere masası kuran sensin. Şimdi kalkmış gürültü çıkarıyorsun. Hem görüşüyor, hem eleştiriyor. Aynaya bakıyor aslında, prompterda gördüğü Recep Tayyip'e bunları söylüyor.

Sen protokol imzalamışsın. Kalkıp bir de MHP'ye, 'morgun önünde bekçilik yapıyor' diyorsun. Niye rahatsız oluyorsun şehitlerimize milletimizin sahip çıkmasından, niye rahatsızlık duyuyorsun sen?

Bir taraftan şehitleri bir taraftan teröristleri aynı kefeye koyan sen Fransa Başbakanı gibi konuşuyorsun. O şehitler, aynı zamanda senin Başbakanlığı rahat yapabilmen için şehit oldular biliyor musun?

Asker, polis şehit olurken sen Oslo'da PKK ile seçim derdindeydin. 'Aman ha, seçime kadar ateşkes yapalım' diyen sensin. Derdin seçimdi ve PKK'dan ricacı oldun.

Eğer mertsen, siyaseti mertçe yapıyorsan çık PKK ile imzalanan protokolleri açıkla. Eğer korktuğun bir şey yoksa aç savcının önünü. 'Müsteşarım kimseye taviz vermedi' diyor. O mutabakat metninde ne yazıyor biliyor musun? Doğu'da terörle mücadele eden Mehmetçiğin, polisin, 'savaş suçlusu' olarak yargılanacağına ilişkin cümlenin Oslo'daki mutabakat metinlerinde yer alması için talimat verdin mi?”

CHP'nin, ''Kürt sorununun çözümüne ilişkin'' önerilerini de değerlendiren Vural, ''AKP ve CHP, ihanet projelerine MHP'yi de ortak etmek istiyorlar. Bu hain tuzakların hiçbirine ortak olmayacağımızı Habur'a, Oslo'ya ortak olmayacağımızı ilan ediyoruz'' diye konuştu.

Vural, terör bitirilmek isteniyorsa Hükümet'e verilen sınır ötesi operasyon yetkisinin kullanılması gerektiğini savundu.

Vural, “4+4+4” sisteminde ortaokullar için hazırlanan seçmeli ders listesine Kürtçe'nin de aldığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine “Türkçe'den başka dille eğitim yapılması mümkün değildir. Bütün bunlar bir adımdır. Sonuçta eğitimde anadile eğitimini sonra da özerklik getirmektir'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik ''Beni konuşturma, imzalar elimizde. Öcalan'ı idamdan sen kurtardın'' demişti.

Sayfa Yükleniyor...