James Blunt, Madonna ve Led Zeppelin’in YouTube üzerindeki video klipleri, yapım firmaları Warner Music’in 2006’dan beri süren YouTube ortaklığını sona ermesinin ardından ortadan kayboldu. Sırada Metallica ve Kid Rock gibi diğer sanatçılar var.

YouTube ile ortaklık anlaşması birkaç ay önce sona eren firma, yeni bir içerik anlaşması yapmak için yürüttüğü çabaların sonuçsuz kalmasıyla telif hakkına sahip olduğu binlerce videoyu yayından kaldırdı.

Popülaritesinin büyük kısmını Warner Music gibi büyük yapım şirketlerinin telifli videolarına borçlu olan YouTube, bu videolar sayesinde çektiği kullanıcı ile gelirinin büyük kısmını kazanıyor ancak, Warner Music’in yaptığı yazılı açıklamaya göre, yapım şirketlerine ödenen meblağ “komik” sayılabilecek bir seviyede.

2006 yılında telif haklarıyla korunan içeriklerini YouTube üzerinden yayınlamaya başlayan Universal Music, Sony BMG, EMI ve Warner Music gibi büyük yapım şirketleri, sitenin hızlı bir şekilde popülerleşmesinde önemli rol oynamışlardı. Halen portal üzerinde tüm zamanların en popüler 10 videosundan 6’sı müzik videosu; TubeMogul tarafından yapılan bir araştırmaya göre, müzisyenler ve yapım şirketleri sayesinde YouTube en az 8 milyar izleyici çekiyor.

Warner Music, telif haklarına sahip olduğu tüm içeriği, kullanıcıların ekledikleriyle birlikte, siteden kaldırdı ancak, sanatçıların konser kayıtları, kişisel eforlarıyla ürettikleri içerikleri ve ticari olmayan amaçla hazırlanmış videoları halen yayında.